czwartek, 01 czerwiec 2017 20:38

Święta Eteldreda. Królowa i zakonnica

Napisał

Atmosfera rodzinnego domu tak silnie wpłynęła na Eteldredę, że już od wczesnych lat zapragnęła poświęcić życie Bogu w klasztorze. To pragnienie zrealizowała wiele lat później, wpierw wstępując w niechciane małżeństwa.

Eteldreda urodziła się ok. 636 roku w Exning (hrabstwo Suffolk w Anglii) w bardzo pobożnej rodzinie. Jej matką była Sewara, a ojcem Annas, król Anglii Wschodniej, człowiek szlachetny i głęboko religijny. Rodzice ze względów towarzyskich i politycznych wydali ją za mąż za Tondberta, księcia zawiadującego południowym skrawkiem królestwa.

Niechciane małżeństwa

Książę okazał się człowiekiem wyrozumiałym. Zdawał sobie sprawę z tego, że jego żona pragnie innego życia i na prośbę małżonki pozwolił jej żyć u swego boku w dziewictwie. Szanował ją. Ponadto przekazał żonie ziemię w Ely, gdzie później Eteldreda miała założyć klasztor. Małżeństwo nie trwało długo. Już po trzech latach Tondbert zmarł. Wówczas też zginął na polu bitwy ojciec Eteldredy.

Po śmierci obu najbliższych osób przyszła święta postanowiła zaszyć się w Ely i wieść życie kontemplacyjne do końca swych dni.

Tak jednak się nie stało, bowiem w 660 roku wyszła powtórnie za mąż, tym razem za Egfryda, następcę tronu Northumbrii.

Podobnie jak pierwszy mąż, Egfryd początkowo szanował śluby czystości, jakie złożyła jego małżonka, którą wręcz uwielbiał. Jednak z biegiem czasu pragnienie posiadania dzieci i zapewnienia potomka dynastii zaczęło stanowić dla niego poważny problem.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • doktor teologii, wieloletnia misjonarka w Libii, archiwistka Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi

  • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

  • egzorcysta diecezji warszawskiej

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions