czwartek, 01 czerwiec 2017 20:31

Prastare objawienie w „Kręgu Fatimy” Casal de Santa Maria

Ciekawe, że wszystko, co w Portugalii spięte jest z nadprzyrodzonością, działo się w tzw. kręgu Fatimy – wewnątrz koła o promieniu 50 km. Boski cyrkiel został wbity w punkt, który na mapach opisano imieniem „Fatima”…

Jedno z miejsc w tym kręgu z dwóch powodów odgrywa rolę szczególną. Jest na wyciągnięcie ręki od Fatimy, a przez to, co się w nim wydarzyło, stanowi zwiastun najważniejszej w dziejach świata ingerencji Boga. Wyróżnikiem tego miejsca jest to, że, podobnie jak Fatima, szczyci się maryjnym objawieniem. Sprzed wielu wieków.

Historia sanktuarium Matki Boskiej z Ortiga, czyli Matki Bożej z Pokrzyw (bardzo znamienny tytuł, z pewnością stanowiący element przesłania) wiąże się – podobnie jak historia fatimska – z pastuszkami. Wioska ta od stuleci należy do fatimskiej parafii. Dość było wyruszyć drogą na południe, by po piętnastu minutach stanąć przed kościołem Matki Bożej Radosnej w Fatimie i oddać cześć pięknej Madonnie z Dzieciątkiem, która z rozmarzonym uśmiechem wita zabawę małego Jezusa ciągnącego Ją za złoty warkocz.

W roku 1400 nie było w Fatimie Madonny. Jej pierwszy wizerunek pojawił się w ubogiej wiosce Casal de Santa Maria, w której żyła młoda głuchoniema dziewczyna. Od urodzenia nie słyszała żadnych dźwięków i w ogóle nie umiała mówić. Żyła w świecie absolutnej ciszy, w której nie było też żadnych słów. Obca ludziom, trwała blisko Boga – milczącego jak ona. Dziewczyna miała już około 16 lat, kiedy w jej życie wkroczyła nadprzyrodzoność. A wtedy okazało się, że to, co w oczach ludzi było przekleństwem, z Boskiej perspektywy było błogosławieństwem. Było koniecznym cierpieniem – niezrozumiałym dla nas wybraniem.

dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions