środa, 05 kwiecień 2017 00:29

Święty Magnus Erlendsson, hrabia Orkadów

Napisał
Na wyspie Egilsay św. Magnus został podstępnie schwytany i skazany na śmierć. Bardziej jednak myślał o duszy sprawcy, który zaciąga winę morderstwa, niż o własnej śmierci.

Orkady to archipelag położony na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. W jego skład wchodzi ok. 70 wysp, z czego zamieszkałych jest dziś ok. 20. Archipelag przynależy do Szkocji, lecz od IX do XV w. były własnością Królestwa Norwegii. Norwegowie rządzili tymi wyspami przez zależnych od siebie hrabiów (erlów).

Hrabia Orkadów

Jednym z hrabiów Orkadów był św. Magnus. Urodził się on w 1075 r. Był synem Erlenda Thorfinnssona, erla zarządzającego wyspami w imieniu króla Norwegii Magnusa III Bosonogiego wspólnie ze swoim bratem, Pawłem.

W 1098 r. król wylądował na Orkadach i złożył z urzędu obu dotychczasowych erlów. Panem wysp mianował swojego syna, księcia Sigurda. Natomiast Erlenda i Pawła oraz ich synów zabrał ze sobą na wyprawę wojenną przeciw Walijczykom. Według napisanej przez nieznanego z imienia islandzkiego autora „Historii erlów orkadyjskich” („Orkneyinga Saga”) podczas napaści na walijską wyspę Magnus nie chciał wziąć udziału w bitwie i pozostał na okręcie. Śpiewał tam psalmy oraz modlił się do Boga. Niedługo potem, ratując swoje życie, uciekł ze statku i dopłynął do wybrzeży Szkocji.
 
Niewiele wiadomo o tym okresie życia Magnusa. Przypuszcza się, że kilka następnych lat spędził na dworze pozostającego w dobrych stosunkach z Norwegami króla Edgara, syna Malkolma III i św. Małgorzaty Szkockiej.
 

Gdy w 1103 r. zmarł Magnus Bosonogi, pobożny wygnaniec mógł wreszcie pomyśleć o powrocie do domu. Po przybyciu na Orkady okazało się, że władzę na wyspach sprawuje jego kuzyn Haakon, syn Pawła. Ponieważ Magnus miał takie same prawa do sprawowania rządów jak jego bliski krewny, poprosił go, aby podzielił się z nim obowiązkami, jak to czynili już ich ojcowie. Haakon nie zamierzał jednak oddawać nawet cząstki swoich wpływów i odmówił prośbie kuzyna. Wówczas Magnus zwrócił się o pomoc do nowego władcy Norwegii. Ten w 1105 r. potwierdził hrabiowskie prawa Magnusa oraz nakazał Haakonowi oddaćczęść władzy prawowitemu erlowi.

Podstęp nieprzyjaciela

Przez 9 lat współpraca kuzynów układała się w miarę poprawnie. Z biegiem czasu Magnus, dzięki swej dobrotliwej postawie, inteligencji, hojności i prawdziwej dbałości o dobro wszystkich zaczął zyskiwać coraz większą popularność wśród poddanych. Wówczas w Haakonie odezwała się zazdrość. Obawiał się, że kuzyn będzie kiedyś gotów odsunąć go od rządów. Konflikt pomiędzy krewnymi narastał, dlatego też umówili się, że na Wielkanoc spotkają się na wyspie Egilsay i szczegółowo omówią, jak ma wyglądać ich dalsza współpraca. Każdy z nich miał przybyć na wyspę jedynie z 2 statkami i z równą liczbą żołnierzy.

Na Egilsay pierwszy dopłynął Magnus. Niedługo po nim zjawił się i Haakon razem z 8 statkami. Sprawa stała się jasna. Haakon w zdradziecki sposób zamierzał pozbyć się konkurenta do władzy. Gdy jego wojsko wylądowało na wyspie, szybko rozbiło mały oddział Magnusa. Następnie rozpoczęło poszukiwania samego erla. Najpierw żołnierze splądrowali świątynię, a później szukano go po wszystkich zakątkach wysepki. Wreszcie znaleziono go, skuto i postawiono przed Haakonem.

Ostatnio zmieniany piątek, 07 kwiecień 2017 23:40
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Najnowsze od Jerzy Adam Świdziński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  •  

    teolog, tomista i znawca duchowości dominikańskiej, filozof, tłumacz, pisarz i publicysta

  • historyk sztuki, publicysta, bloger

Już 36 pozycji


Powered by JS Network Solutions