czwartek, 02 luty 2017 21:47

Sekrety Fatimy

Napisał

Mówimy słowo „Fatima” i od razu nasza myśl biegnie ku maryjnym objawieniom w Portugalii, niezwykle ważnym dla Kościoła XX stulecia i mającym może jeszcze większą aktualność dzisiaj, gdy mija setna rocznica tamtych nadprzyrodzonych wydarzeń.

Mówimy „Fatima” i przypominamy sobie o Maryi i Jej przesłaniu. Myślimy też o trójce dzieci, które w tamtych dniach spotkało coś niezwykłego – jakieś słowo, znak, dotyk z Nieba. Bohaterowie Fatimy to Maryja, Łucja, Hiacynta, Franciszek… Tymczasem byli nimi także Manuel Pedro, Joao, José, Joaquim Xavier, Teodoro i wielu innych. Oni też doświadczyli „czegoś niezwykłego”– jakiegoś dotyku nadprzyrodzoności. „Fatima” to także oni. Okazuje się, że w Fatimie Bóg nie ograniczył się do spotkania z Łucją, Franciszkiem i Hiacyntą. Wokół objawień pojawiały się liczne spektakularne znaki, których świadkami było wielu mieszkańców fatimskiej parafii, a nawet innych pobliskich miejscowości.

Ktoś przytaknie i powie, że to prawda, bo w październiku 80 tysięcy ludzi oglądało taniec słońca, który był widziany w całym rejonie. Znamy nawet imina wielu świadków tamtego cudu… To był – jak zapowiedziała Maryja – „znak, aby wszyscy uwierzyli”. Ale niebieskie fenomeny nie pojawiły się tylko na zakończenie objawień. W Fatimie wielokrotnie działo się coś, co chciałoby się nazwać „napełnianie niebem”. W tamtych chwilach ziemia była nasycona nadprzyrodzonością! Tej inności dało się doświadczyć zmysłami! Mówią o tym świadkowie. Zacznijmy od znaków najbardziej nieoczekiwanych. Okazuje się, że w lipcu i sierpniu 1917 r. ziemia w Fatimie… dudniła.

Dudnienie

Dnia 13 sierpnia 1917 r., w czasie, w którym Matka Boża nie ukazała się w Cova da Iria (tego dnia dzieci zostały uprowadzone do Ourem), na miejscu objawień ludzie byli świadkami czegoś szczególnego. Wiele mówiono o „dudnieniu u stóp skalnego dębu”. Czytamy: Usłyszał [ktoś] dwie silne eksplozje, jak wybuch bomby lub huk działa, dochodzące z kierunku, gdzie znajdował się dąb… Ludzie, słysząc donośny hałas w pobliżu skalnego dębu, uciekli… Kilku mężczyzn, którzy wspięli się na drzewa, spadło z nich. Bóg daje o sobie znać w sposób fizyczny, zmysłowy. Ziemia krzyczy i drży przed Nim, przywodząc na pamięć biblijne opisy spotkania Pana z ludźmi takimi jak Mojżesz czy Eliasz. Opis z Fatimy przypomina też godzinę śmierci Jezusa, a także wskazuje na znane nam zapowiedzi apokaliptyczne. Wszędzie mamy ten sam mianownik: bliskość Boga, obecność – jak się za chwilę okaże – niemal namacalną, zbawczą.

W Fatimie Bóg daje ludziom udział w swym misterium tremendum – w doświadczeniu swej przerażającej inności. Ukazuje swą moc, daje znać, że jest On Panem. Budzi grozę, rzuca człowieka w proch, by ten wiedział, że wobec Boskiego majestatu stanowi zaledwie proch. Ten znak jest jak punkt: trwa chwilę, towarzyszy wkraczaniu Boga w nasz świat. Każe nam paść na ziemię, by za chwilę wstać odmienionymi.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 17:02
dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

1 komentarz

  • Link do komentarza Fredysław Nadlednicki poniedziałek, 20 luty 2017 00:58 napisane przez Fredysław Nadlednicki

    Pięknie,ale gdzie ten Obraz się znajduje? Malowidło jest dużej klasy,jeśli wolno się odnieść do sfery artystycznej tylko.Może Pan zechce odpowiedzieć na pytanie ? Pozdrawiam.Laudetur Jesus Christus !

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • doktor patrologii, dominikanin, egzorcysta archidiecezji lubelskiej

  • autor wielu publikacji o tematyce uzależnień, audycji radiowej i telewizyjnej pt „Dwunasty krok” oraz strony www.dwunasty.pl

  • doktor socjologii w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych KUL, filolog angielski

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions