czwartek, 02 luty 2017 21:31

Święty Etelbert i ponowna chrystianizacja Anglii

Napisał

Na wiosnę 597 r. na wysepce Thanet, niedaleko wybrzeży Kentu, wylądowała grupa przybyszów. Król Etelbert nakazał im pozostać na wyspie i czekać na jego dyspozycje. Jeśli byli to czarownicy, to lepiej było spotkać się z nimi na powietrzu, bo – jak wówczas sądzono – czary są skuteczne jedynie w zamkniętych pomieszczeniach.

Gdy w towarzystwie swojej świty król dobił do brzegu wyspy, ukazało mu się kilku mężów. Jeden z nich dzierżył srebrny krzyż namalowany na desce. Był to „sztandar” i obraz Zbawiciela. Pozostali śpiewali litanię i prosili Boga o zbawienie dla siebie oraz dla tych, do których przybyli.

Chrześcijańscy misjonarze

Kiedy wszyscy mężczyźni zasiedli pod rozłożystym dębem, jeden z nieznajomych o imieniu Augustyn, zapewne najważniejszy spośród nich, przemówił do króla. Oznajmił mu, że wraz z towarzyszami przybywa z Rzymu od papieża Grzegorza i przynosi królowi najlepszą nowinę. Kto ją przyjmie z uległością – mówił – bez wątpienia otrzyma w niebie szczęście wieczne i królowanie bez końca z Bogiem żywym i prawdziwym.

Monarcha wysłuchał mnicha z wielką uwagą, po czym nakazał przybyszom pozostać na wyspie. W ciągu kilku najbliższych dni chciał przemyśleć to, co usłyszał. Jednak wieści, które oznajmili mu misjonarze, nie były dla niego całkowitą nowością. Etelbert kilka lat wcześniej ożenił się z chrześcijańską księżniczką Bertą, wnuczką frankijskiego króla Klodwiga i św. Klotyldy. Dzięki temu ślubowi miał okazję poznać nową religię. Ponadto z racji bliskich stosunków z monarchią Merowingów jego pozycja polityczna znacznie wzrosła. Stał się bretwaldem, a więc najważniejszym z władców Wysp Brytyjskich.

Po rozmowach z małżonką oraz zapewne z biskupem Lindhardem z Senlis, który wraz z Bertą przybył na dwór Kentu, król zezwolił misjonarzom na pobyt w kraju. Dał im też wolność głoszenia nauki, którą z sobą przywieźli. Od króla misjonarze otrzymali również kilka starych rzymskich kościołów w Canterbury i okolicach.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 17:06
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Najnowsze od Jerzy Adam Świdziński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

  • sekretarz prowincjalny sercanów białych, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem