poniedziałek, 02 styczeń 2017 14:24

Dawid I Święty

W przypadku tego monarchy nigdy nie przeprowadzono oficjalnej kanonizacji. Mimo to Kościół katolicki docenia jego zasługi dla rozwoju chrześcijaństwa w Szkocji, jak również uznaje jego głęboką pobożność. Dlatego wspominany jest w kalendarzu liturgicznym.

Świętość wielkiej królowej Szkocji Małgorzaty przyniosła piękne owoce w czasie jej panowania oraz przez następne 200 lat. Czas ten zwany był złotym okresem szkockiej monarchii. Na tronie zasiadali kolejno trzej synowie św. Małgorzaty, jej wnukowie oraz prawnukowie. Większość z nich poszła w ślady monarchini i rządziła Szkocją zgodnie z prawem Bożym oraz w jedności z Kościołem katolickim.

Trzech świątobliwych braci

Królem Szkocji został najpierw najstarszy syn Małgorzaty, Edgar. Kontynuował on politykę zapoczątkowaną ongiś przez swych rodziców. Ponownie otworzył Szkocję na obyczaje anglonormańskie. Przyczynił się też do rozwoju szkockiego ruchu monastycznego.

Osobowość Edgara odzwierciedlała najlepsze cnoty jego matki. Opat Eldred w spisanym przez siebie żywocie króla porównał go do św. Edwarda Wyznawcy. Edgar zmarł w opinii świętości, która nigdy jednak nie została formalnie potwierdzona przez Kościół.

Znakomitym następcą Edgara okazał się jego młodszy brat, Aleksander I. Nowy monarcha kontynuował dotychczasową politykę. Gdy w 1124 r. zmarł bezpotomnie, na tron wstąpił najmłodszy z braci, Dawid.

W młodości Dawid wiele lat spędził na dworze angielskim. Tam nabrał cech typowo europejskich. Był rycerzem, a wkrótce został także niezależnym arystokratą, który władał wielkimi obszarami ziemi. Po objęciu władzy w Szkocji postawił sobie za cel doprowadzenie do końca rozpoczętego przez braci procesu ujednolicenia i unowocześnienia państwa. Monarchia miała być oparta na systemie feudalnym, silnym i prężnym Kościele oraz prostym i skutecznym prawie. Król ujednolicił system miar i wag, nadawał miastom specjalne przywileje targowe. Popierał też handel. Stąd do Szkocji sprowadzał angielskich, skandynawskich i flamandzkich kupców oraz rzemieślników. 

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 styczeń 2017 15:16
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • fizyk, filozof nauki, członek Science and Religion Forum oraz The British Society for the History of Science

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

  • profesor fizyki na uniwersytecie w Delaware, USA

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions