środa, 30 listopad 2016 08:29

Świecka Madonna

Napisał

Kończył się XVI w. i zaczynało się kolejne stulecie. Pewien pobożny sandomierski szlachcic wybrał się w drogę do Gdańska. Ruszył Wisłą, popularnym wówczas szlakiem wodnym. Nie wiedział, że ta podróż odmieni jego życie. I nie tylko jego.

Szlachcic płynął statkiem żaglowym, a na barkach spławiał pszenicę, którą zamierzał spieniężyć ze znacznym zyskiem u gdańskich kupców. Szlachcic się nie mylił: w mieście szybko sprzedał swój towar pewnemu kupcowi, który był protestantem. Już miał opuszczać izbę, w której ubił z nim targu, gdy spostrzegł, że deska zatykająca komin miała na sobie wizerunek Madonny z Dzieciątkiem! Piękna Matka Boża patrzyła na niego ze smutkiem z zakopconego i pokrytego brudem obrazu. Nie może tak być – pomyślał szlachcic – by Najświętsza Panienka zatykała komin u heretyka. Nie dość, że mieszka w domu protestanta, to jeszcze jest taka pohańbiona!

 

Pierwszy cud

Szlachcic poprosił gdańskiego kupca o odstąpienie mu wizerunku. Tamten jednak ani myślał. Nie godził się nawet za sutą zapłatą, taką bowiem radość znajdował w upokorzeniu katolickiej religii. Ale pokusa otrzymania wielkiej sumy srebrnych monet była silniejsza. Nie wiadomo, który z mężczyzn zaproponował wymianę obrazu na taką ilość srebrnych monet, jaka zakryje cały, niemały wizerunek Bożej Rodzicielki. Zwykle opowiadania wskazują na gdańskiego protestanta. Ten w całym zdarzeniu miał uznać znak przychylności niebios: nieoczekiwanie zarobi jeszcze sporo pieniędzy – i to za kawałek deski, którą za chwilę zastąpi inną.

Szlachcic, uboższy o wiele srebra, ale bogatszy o ocaloną Madonnę, powrócił szczęśliwy do gospody, w której się zatrzymał. Z wolna zaczął przygotowywać się do drogi powrotnej. Gdy zaczął liczyć pieniądze, spostrzegł, że w jego sakiewce nie tylko nie ubyło monet, ale jest ich więcej niż przed ubiciem targu o wizerunek Maryi. Uznał, że musiał się pomylić w rozliczeniach z kupcem. Nie chcąc być złodziejem i oszustem, szybko znalazł się u niego powtórnie. Gdańszczanin zapewnił go jednak, że swoją zapłatę otrzymał. Szlachcic, kręcąc z niedowierzaniem głową, powrócił do gospody.

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 grudzień 2016 07:49
dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

    Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem