niedziela, 02 październik 2016 22:38

Święta Jadwiga Księżna Śląska

Napisał

W 1983 r. we Wrocławiu Jan Paweł II powiedział, że św. Jadwiga Śląska to postać graniczna, która łączy narody niemiecki i polski. Już od siedmiu stuleci pozostaje orędowniczką wzajemnego zrozumienia oraz pojednania, mimo trudnej historii.

Jadwiga przyszła na świat ok. 1178 r. w Niemczech, w rodzinie hrabiowskiej. Rodzicom zależało na chrześcijańskim wychowaniu córki, stąd już w piątym roku życia oddali ją pod opiekę benedyktynek w Kitzingen, gdzie Jadwiga otrzymała wszechstronne wykształcenie. Około 1190 r. opuściła benedyktyński klasztor, bowiem ojciec zamierzał wydać ją za mąż. Ostateczny wybór padł na księcia śląska – Henryka I (nazwanego później Brodatym).

Matczyne wychowanie

Ślub musiał się odbyć niedługo po przybyciu księżniczki na piastowski dwór, ponieważ Jadwiga już ok. 1192 r. urodziła pierwsze dziecko. Małżeństwo, mimo iż zostało zawarte ze względów politycznych, okazało się udane i szczęśliwe, choć niepozbawione cierpień. Pięcioro dzieci zmarło w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Jedynie syn Henryk i córka Gertruda dożyli wieku dorosłego. Jadwiga była wierną i kochającą żoną, dobrą oraz czułą matką. Troszczyła się o chrześcijańskie wychowanie swych dzieci oraz wnuków. Najważniejszym elementem jej metody wychowawczej była religia i wiara w Boga. Dzieciom wpajała poczucie odpowiedzialności. W tym celu przedstawiała im biblijny obraz Dobrego Pasterza. Z kolei następcy tronu, Henrykowi, ukazywała prawdę o Chrystusie Królu, wzorze wszystkich ziemskich władców. Synowi wpajała też, że autorytet monarchy może się opierać jedynie na prawdzie, iż wszelka władza pochodzi od Boga. To matczyne wychowanie szybko wydało owoce. Gertruda, jedna z jej córek, wstąpiła do klasztoru i została ksienią opactwa cysterskiego w Trzebnicy (w zakonie cysterskim doznaje czci jako błogosławiona). Z kolei książę Henryk II Pobożny zmarł w opinii świętości. Przez matkę oraz jemu współczesnych był uznawany za męczennika Chrystusowego, ponieważ zginął w walce z Tatarami w bitwie pod Legnicą w 1241 r.

Ostatnio zmieniany wtorek, 04 październik 2016 20:23
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Najnowsze od Jerzy Adam Świdziński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  • historyk sztuki, publicysta, bloger

  • psycholog i fizjoterapeuta

Już 36 pozycji


Powered by JS Network Solutions