wtorek, 04 wrzesień 2012 20:42

List z zzaświatów

Miałam przyjaciółkę, pracowałyśmy razem w sklepie. Później, gdy Anna wyszła za mąż, nie widziałam jej nigdy więcej. Nasze stosunki były raczej koleżeńskie (…). Na jesieni 1937 r., gdy spędzałam wakacje nad jeziorem Garda, otrzymałam od mojej matki (…) następującą wiadomość: Anna N. nie żyje (…).

 

Wieść ta poruszyła mną. Wiedziałam, że Anna nie była zbyt religijna. Czy była przygotowana, gdy Bóg wezwał ją nagle z tego świata? Następnego dnia rano wysłuchałam Mszy św. za jej duszę, odprawianej w kaplicy pensjonatu sióstr, gdzie przebywałam. Ofiarowałam też za nią Komunię św., lecz cały dzień czułam jakiś wewnętrzny niepokój.

 

Zapadłam w niespokojny sen, z którego przebudziłam się jakby na skutek głośnego pukania. Zapaliłam światło. Zegarek wskazywał dziesięć minut po północy, lecz nie dostrzegłam nic specjalnego. Jedynie fale jeziora Garda uderzały miarowo w wał otaczający ogród. (…) Zgasiłam światło, zmówiłam parę razy "Ojcze Nasz” za biedne dusze w czyśćcu cierpiące i usnęłam znowu.

Wtedy to przeżyłam następujący sen. Wstałam około godziny szóstej rano. Gdy otwierano drzwi do domowej kaplicy, nastąpiłam nogą na plik luźnych kartek. Podniosłam je i poznawszy charakter pisma Anny, krzyknęłam ze zdziwienia. Cała drżąca trzymałam te kartki w moich rękach. Miałam wrażenie, że się duszę i uczułam potrzebę natychmiastowego złapania świeżego powietrza. (…) Poszłam ścieżką wiodącą wzdłuż dobrze znanej mi drogi Gardesana, wijącej się pomiędzy drzewami oliwnymi, ogrodami i krzakami wawrzynu. (…) Uszedłszy około piętnastu minut, machinalnie usiadłam na ławce pomiędzy dwoma cyprysami, gdzie wcześniej czytałam z wielką przyjemnością Federea „Panna Teresa”. Po raz pierwszy byłam czuła na fakt, że drzewa cyprysowe uważane są za symbol śmierci, jakkolwiek na południu rosną one w takiej obfitości, że nigdy dotąd nie przyszło mi to na myśl.

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:35
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions