wtorek, 31 maj 2016 23:45

Przyobleczeni w niezniszczalność

Napisał

Francuski antropolog Louis- -Vincent Thomas stwierdził: Ciała zmarłych, wszystkie bez wyjątku, znikają na koniec w śmierci szczątków. Czy rzeczywiście wszystkie bez wyjątku? Nauka zna przykłady ciał, które mimo długiego upływu czasu, zachowały się do dnia dzisiejszego.

Fabbrica di San Pietro to nazwa myląca dla Polaka. Nie jest to zakład przemysłowy, lecz watykańska instytucja zajmująca się renowacją i dekoracją artystycznych elementów na terenie kompleksu Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W pracowni wre praca konserwatorów, architektów, dekoratorów, archiwistów. W jednym z pomieszczeń przebywa doktor Nazzareno Gabrielli – włoski biochemik, który zajmuje się renowacją dzieł sztuki w Muzeach Watykańskich. To właśnie on restaurował Pietę Michała Anioła po tym, jak w 1972 r. rzucił się na nią i uszkodził młotkiem Laszlo Toth, australijski szaleniec węgierskiego pochodzenia. Od tamtego czasu arcydzieło włoskiego artysty pozostaje odgrodzone szybą. Nazzareno Gabrielli uchodzi za najwybitniejszego na świecie specjalistę od konserwowania i balsamowania ludzkich zwłok. Nie ma nikogo drugiego na kuli ziemskiej, kto miałby tak częsty kontakt z ciałami świętych i błogosławionych. Wśród kilkudziesięciu przypadków, nad którymi pracował od 1975 r., znajdują się m.in.: św. Alojzy Orione (1981), św. Kamil de Lellis (1984), kard. Josyf Slipyj (1986), św. Klara z Asyżu (1986), św. Urszula Ledóchowska (1989), św. Jan od Krzyża (1992), bł. Jan XXIII (2001), św. Ojciec Pio (2008), bł. Pier Giorgio Frassati (2008). Rzymski naukowiec uczestniczył w ekshumacjach, a następnie konserwowaniu lub balsamowaniu ich ciał. Podczas swej długoletniej pracy Gabrielli zetknął się także z przypadkami zwłok, które nie uległy rozkładowi. Ze wszystkich oglądanych przez niego ciał w najlepszym stanie zachowany był bł. Alfred Ildefons Schuster, kard. Mediolanu, który zmarł w 1954 r., a beatyfikowany został w 1996 r. Z kolei zwłoki św. Ojca Pio uległy częściowej konserwacji. Większość ciała, w tym głowa, zachowała się w idealnym stanie, natomiast inne organy dotknął proces rozkładu, np. dłonie odłączyły się od przedramienia. Warto dodać, że ciało Ojca Pio przebywało w wilgotnym środowisku – wewnątrz trumny znajdowała się skroplona woda, a krzyż włożony do środka całkowicie zardzewiał

Ostatnio zmieniany środa, 01 czerwiec 2016 08:44
Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem