poniedziałek, 04 kwiecień 2016 11:13

Błogosławiona królowa Konstancja

Napisał

Węgierski król Béla IV (1206-1270) wraz ze swoją małżonką, księżniczką bizantyjską Marią Laskaris, doczekali się dziesięciorga dzieci, w tym ośmiu córek. Aż cztery z nich dostąpiły chwały ołtarzy: św. Małgorzata, św. Kinga, bł. Jolenta oraz – najmniej znana spośród nich – bł. Konstancja.

Konstancja urodziła się około 1230 r. W wieku około 18 lat została wydana za mąż za Lwa Halickiego, który był synem króla Daniela, władcy Rusi Halicko-Wołyńskiej w latach 1229-1264. W 1251 r. Daniel założył gród Lwów. Nazwę nadał mu od imienia swego syna, a ten w 1272 r. uczynił z niego stolicę swego państwa.

Królowa Rusi Halicko-Wołyńskiej

Ślub Konstancji z Lwem był wynikiem zawiązanej w 1247 r. unii katolicyzmu (którego przedstawicielką była węgierska królewna) z prawosławiem. Książę Daniel złożył wówczas wyznanie wiary, a w parę lat później za zgodą papieża Innocentego IV został koronowany na króla Halicza. W związku z najazdami Tatarów unia została jednak wkrótce zerwana. Mimo to Konstancja nadal popierała rozwój i misje Kościoła katolickiego na Rusi. Wspierała m.in. działalność franciszkanów i dominikanów, którzy dopiero co założyli swe klasztory w Przemyślu i we Lwowie.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 kwiecień 2016 12:28
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions