wtorek, 01 marzec 2016 20:53

Święty Kazimierz. Książę miłosierdzia

Napisał

Królewicz Kazimierz był wybitnie zdolny. Mógł zostać jednym z największych monarchów świata. Jednak nie takie miał powołanie.

 

Kazimierz urodził się w 1458 r. na jednym z najwspanialszych dworów europejskich. Jego rodzice uchodzili za wzorową parę małżeńską. Ojciec Kazimierz IV Jagiellończyk, król Polski, uważany był za najpobożniejszego monarchę. Natomiast o matce Elżbiecie Rakuszance nieraz wypowiadano się jako o świętej.

Chrześcijańskie wychowanie

Początkowo wychowaniem królewicza zajmowali się rodzice, zwłaszcza matka. Od 6 roku życia opiekę nad nim sprawował Stanisław Szydłowiecki, który rozpoczął przysposabiać go na rycerza. Trzy lata później Kazimierz podlegał kanonikowi krakowskie mu, Janowi Długoszowi. Ten jeden z najwspanialszych polskich umysłów, dziejopisarz, gorący patriota, a także znakomity dyplomata, był surowym i wymagającym wychowawcą. Doskonale wywiązał się z powierzonego mu przez króla zadania. Na religijność i charakter Kazimierza wpływ wywarli też dwaj ówcześni święci – profesor filozofii i teologii Jan Kanty (przygotowywał młodzieńca do sakramentu bierzmowania) oraz bernardyn Szymon z Lipnicy (spowiednik przyszłego świętego Jagiellona). Kazimierz był energicznym chłopcem. Ponoć wykazywał się większymi zdolnościami od swych braci, z których aż trzech (Jan I Olbracht, Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt I Stary) zostało królami Polski. Dobre wykształcenie przydało się królewiczowi zaskakująco szybko. W 1471 r. Władysław i Kazimierz (jako najstarsi synowie Kazimierza IV Jagiellończyka) rozpoczęli działalność polityczną. Władysławowi przypadła korona czeska. Natomiast 13-letniemu Kazimierzowi część magnatów węgierskich ofiarowała koronę św. Stefana. Gdy królewicz uzyskał zgodę ojca, wyruszył na Węgry, by objąć tam rządy. Niestety, już pod koniec roku musiał powrócić do Polski. Okazało się, że większość możnych nie życzy sobie młodego Jagiellona za króla. W związku z tym niepowodzeniem Kazimierz był przez ojca przygotowywany na swego następcę. Gdy w 1481 r. monarcha dłuższy czas przebywał na Litwie, syn został przez niego mianowany wielkorządcą Korony. Przez 2 lata Kazimierz administrował Polską. W tym czasie zasłynął jako roztropny i sprawiedliwy książę. Wprowadził znaczne oszczędności w wydatkach państwowych, stawał w obronie pokrzywdzonych, a rozbójników niestrudzenie ścigał. 

Ostatnio zmieniany wtorek, 01 marzec 2016 22:27
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions