czwartek, 07 styczeń 2016 21:55

Święty Edward Wyzbawca

Do kościoła, w którym przebywał król Edward, przybył jakiś chromy. Gdy monarsze o tym doniesiono, przyszedł do niego, wziął go na ramiona i zaniósł przed ołtarz. Tam kaleka odzyskał władzę w nogach.

 

Edward przyszedł na świat ok. 1005 r. w rodzinie królewskiej. Burzliwe czasy sprawiły, że po kilku latach musiał wraz z rodzicami uchodzić z kraju. Tymczasowy dom znalazł w Normandii na dworze wuja Ryszarda II. Był tam wychowywany na rycerza i gorliwego chrześcijanina.

 

„Ziemski anioł”

Młodzieńcze lata rozwinęły osobistą pobożność Edwarda. Z przyjemnością służył do Mszy Świętej, chętnie uczestniczył w kościelnych uroczystościach, nie unikał kontaktów z osobami duchownymi. Biografowie przyszłego monarchy niekiedy określali go mianem ziemskiego anioła. Edward był bowiem niezwykle wrażliwy na zło, do innych osób odnosił się z wielką delikatnością, a w czasie modlitwy ukazywał nadzwyczaj dojrzałą postawę. Już od najmłodszych lat mądrze i po chrześcijańsku przeżywał każdy dzień. Łączył radości i przepych życia dworskiego z pobożnością i miłością drugiego człowieka. Po wielu latach Edward powrócił do ojczystego kraju. Na Wielkanoc 1043 r. został koronowany na króla Anglii. Ta uroczystość stanowi wspaniały przykład tego, że ówczesne koronacje nacechowane były symboliką religijną. Najpierw Edward złożył obietnicę, że Kościół oraz wszyscy poddani będą żyli w pokoju.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions