czwartek, 07 styczeń 2016 21:49

Matka Bolesna z pola bitwy

Napisał

W mrocznych czasach „moskiewskiego zaboru” w Polsce zapaliło się światło, którego nawet Stalin nie mógł zgasić. Proces wyzwolenia Polski z „błędów Rosji” rozpoczął się 8 września 1946 r. Miał być długi oraz dokonać się na drodze krzyża.

 

Ten, komu bliska jest Matka Boża Fatimska, powinien któregoś dnia odwiedzić niewielki kościół w Turzy Śląskiej. To bezsprzecznie najstarsze sanktuarium fatimskie w Polsce. Powstało w 1947 r., czyli u samych początków „rewolucji fatimskiej”. Rok wcześniej nasza ojczyzna została poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi. W nasze dzieje weszła Pani z Fatimy.

Nocne sanktuarium

Już 13 maja 1947 r. na polskich ziemiach rozpoczął się kult Tej, która – jak mówił św. Jan Paweł II – nie miała nic wspólnego z czerwonym smokiem i która mimo słabości oraz kruchości pokonała Szatana. Mała parafialna świątynia w Turzy Śląskiej szybko stała się ośrodkiem wielkiej modlitwy, pokuty, a także ofiary. Od początku opowiadano, że kula, która wieńczy jej wieżę, była proroczą zapowiedzią, że miejsce to stanie się ważne dla całego świata. I tak jest do dzisiaj: jest ono doniosłe dla świata, choć nie na jego sposób. To miejsce w noce pokuty i wynagrodzenia gromadzi tysiące ludzi. To tu – z dala od politycznych salonów, kwater głównych dowódców czy gabinetów bankierów – przemianie ulega historia ziemi: grzesznicy otrzymują łaskę zmiany życia, konający dostępują cudownych nawróceń, zamiary złych są niweczone, a dobro mnoży się na wszystkich kontynentach. Wielkie słowa? Nie dla tego, kto zna orędzie z Fatimy i poznał ducha Turzy Śląskiej. U źródła tego miejsca znajduje się pewne objawienie… Ktoś mnie kiedyś zapytał, czy Turza Śląska to „nocne sanktuarium”. Chyba rzeczywiście najbardziej znane jest ono z comiesięcznych nocnych czuwań. Gdy rozmawia się z pielgrzymami, swą opowieść zaczynają od tych późno godzinnych nabożeństw, które odbywają się z 29. na 30. dzień każdego miesiąca. Są tacy, którzy przybywają na każde nocne spotkanie z Matką Najświętszą. Pewna siostra zakonna przyjeżdżała na nie co miesiąc przez dziesięć lat, by w ten sposób wspierać swą ofiarą pontyfikat Jana Pawła II. Razem była na 120 czuwaniach! Jej pielgrzymowanie przerwał dopiero podeszły wiek. Gdzie znajduje się Turza Śląska? Nieopodal granicy z Czechami, godzinę jazdy na południe od Katowic. Sanktuarium leży nieco na uboczu, poza miastem. Ale to dobrze, bo otaczają je Boże dzieła – przyroda i cisza.

dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Autor wielu książek, artykułów, publicysta, tłumacz, rekolekcjonista

  • egzorcysta archidiecezji koszyckiej na Słowacji.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem