środa, 02 grudzień 2015 18:26

Święta Blanka Kastylijska

Napisał

Jednym z najpopularniejszych świętych monarchów jest Ludwik IX. Uznaje się go za najbardziej świątobliwego władcę w historii. Jego matka, Blanka Kastylijska, także dostąpiła chwały ołtarzy.

 

Blanka urodziła się w 1188 r. na dworze kastylijskim w Palencji. Była córką Alfonsa VIII Szlachetnego i Eleonory Angielskiej. Na mocy traktatu pokojowego, zawartego między królem Francji Filipem II Augustem i królem Anglii Janem bez Ziemi, Blanka została wydana za mąż za francuskiego następcę tronu, księcia Ludwika. Miała wtedy 12 lat. Uroczysty ślub odbył się w opactwie Port-Mort w Normandii.

Hiszpańska królewna władczynią Francji

Kronikarze zapisali, że Blanka była urodziwą dziewczyną o szczerym i jasnym spojrzeniu, białą w swej niewinności, czystą w sercu i jasną na obliczu. Początkowo młodych małżonków wiązała powinność oparta na politycznych układach. Jednak dość szybko stali się sobie bliscy. Ich związek rozwinął się w prawdziwą miłość, która zaowocowała udanym, wiernym i szczęśliwym małżeństwem oraz rodziną. Przyszło w niej na świat 13 dzieci. Dwoje z nich, Ludwik i Izabela, zostali później wyniesieni na ołtarze. W 1223 r. zmarł król Filip II August. Małżonkowie Ludwik i Blanka zostali wówczas koronowani w katedrze w Reims na króla i królową Francji. Niestety, panowanie Ludwika (od chwili koronacji tytułowanego Ludwikiem VIII Lwem) trwało tylko 3 lata. W historii zapisał się on głównie rozprawą z albigensami, których działalność skutkowała zmniejszeniem się religijności wśród ludu. Ludwik wyruszył przeciwko nim na krucjatę, po której zmarł na febrę w 1226 roku.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    krajowy duszpasterz powołań, specjalista profilaktyki i terapii uzależnień, publicysta

  • relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions