poniedziałek, 04 maj 2015 20:58

Św. Zygmunt synobójca i pierwszy król męczennik

Napisał

   Do grona męczenników Kościoła należą królowie, którzy ponieśli śmierć w obronie  wiary całego narodu. Pierwszym w historii męczennikiem był św. Zygmunt z Burgundii.

 

    Burgundowie byli jednym z germańskich plemion pogańskich, początkowo zamieszkującym Skandynawię. Z czasem przenieśli się na wyspę Bornholm, zwaną potem wyspą Burgundów. W IV w. ruszyli na zachód. Przyjęli chrześcijaństwo, a na początku V stulecia cesarz Flawiusz Honoriusz obdarzył ich ziemią na lewym brzegu Renu. Tam utworzyli własne państwo

Nawrócenie

         W dzieciństwie Zygmunt pozostawał pod opieką swej matki Kareteny, katoliczki. Później jednak więcej czasu spędzał z wyznającym arianizm ojcem. Ożenił się z Amalbergą, córką ariańskiego króla Ostrogotów Teodoryka Wielkiego. Przełomowym wydarzeniem w życiu Zygmunta stało się nawrócenie na katolicyzm w 508 r. Na tę decyzję monarchy wpłynął zwłaszcza św. Awit, bp Vienne, który nie ustawał w staraniach, aby cała Burgundia powróciła do Kościoła. Od tej pory Zygmunt codziennie oddawał się różnym praktykom religijnym, spędzał czas na modlitwie, pościł, nawiedzał okoliczne miejsca święte. Pewnego razu wybrał się w podróż do Rzymu. Tam papież św. Symmach udzielił mu błogosławieństwa oraz przekazał kilka relikwii, które królewicz umieścił w burgundzkich kościołach. W 510 r. przejął władzę we wschodniej części królestwa. Od tego czasu usilnie starał się o wzmocnienie w swym kraju katolicyzmu. Wyrazem tego był zwołany w 515 r. za namową św. Maksyma, biskupa Genewy, synod biskupów. Zygmunt przedstawił na nim propozycję rozbudowy klasztoru św. Maurycego w Agaunum (obecnie Saint-Maurice d’Agaune). Wznosiła się tu bowiem kaplica powstała na miejscu masowego grobu rzymskich legionistów, straconych wraz z dowódcą św. Maurycym za wiarę. Wkrótce wystawiono okazałą bazylikę pod wezwaniem Świętych Męczenników oraz klasztor dla 500 braci zakonnych, którzy przez całą dobę mieli na zmianę śpiewać specjalne oficjum. W 516 r. zmarł Gundobad, a Zygmunt został jedynym władcą Burgundii. Od razu też przystąpił do walki o odrodzenie katolicyzmu. Na 517 r. zwołał do Epaus synod burgundzkich biskupów, który m.in. ograniczył kontakty księży katolickich i ariańskich, dopuścił możliwość powrotu heretyckich duchownych na łono Kościoła katolickiego (po publicznej pokucie oraz ponownym przyjęciu sakramentu bierzmowania) i zakazał odprawiania Eucharystii w kościołach ariańskich. Decyzje synodu, jak również niezłomna postawa monarchy, wzmocniły katolicyzm w Burgundii.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:36
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions