wtorek, 02 wrzesień 2014 07:00

Feministka w służbie totalitaryzmu

Napisał

 

W swoich utworach Simone de Beauvoir bardzo często wykorzystywała doświadczenia z własnego życia. Tak jak w „Zaproszonej” opisała miłosny „czworokąt”, w którym sama uczestniczyła, tak w powieści „Mandaryni” oraz autobiografii „Siłą rzeczy” ujawniła szczegóły romansu z Nelsonem Algrenem. Amerykański pisarz był tak zbulwersowany upublicznieniem ich intymnej relacji, że w jednym z wywiadów powiedział: Bywałem w burdelach na całym świecie i kobiety zamykały w nich zawsze drzwi, czy to było w Korei, czy w Indiach. A ta kobieta nie tylko otworzyła drzwi na oścież, ale i wezwała publiczność i dziennikarzy.

 

Wszystkie książki, które napisała po 1958 r., składały się na kronikę jej życia, bądź w formie autobiograficznej, bądź beletrystycznej. Szczególne miejsce w tym dorobku zajmuje powieść „Kobieta zawiedziona” (1968). Bohaterka utworu, Monika, odkrywa, że jej mąż, który jest dla niej jedynym celem w życiu, nadając sens jej egzystencji, i w którego inwestuje wszystkie swoje uczucia, ma kochankę.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:50
Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

  • Dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych

  • doktor socjologii w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych KUL, filolog angielski

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem