wtorek, 02 wrzesień 2014 07:00

Feministka w służbie totalitaryzmu

 

W swoich utworach Simone de Beauvoir bardzo często wykorzystywała doświadczenia z własnego życia. Tak jak w „Zaproszonej” opisała miłosny „czworokąt”, w którym sama uczestniczyła, tak w powieści „Mandaryni” oraz autobiografii „Siłą rzeczy” ujawniła szczegóły romansu z Nelsonem Algrenem. Amerykański pisarz był tak zbulwersowany upublicznieniem ich intymnej relacji, że w jednym z wywiadów powiedział: Bywałem w burdelach na całym świecie i kobiety zamykały w nich zawsze drzwi, czy to było w Korei, czy w Indiach. A ta kobieta nie tylko otworzyła drzwi na oścież, ale i wezwała publiczność i dziennikarzy.

 

Wszystkie książki, które napisała po 1958 r., składały się na kronikę jej życia, bądź w formie autobiograficznej, bądź beletrystycznej. Szczególne miejsce w tym dorobku zajmuje powieść „Kobieta zawiedziona” (1968). Bohaterka utworu, Monika, odkrywa, że jej mąż, który jest dla niej jedynym celem w życiu, nadając sens jej egzystencji, i w którego inwestuje wszystkie swoje uczucia, ma kochankę.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:50
Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions