wtorek, 03 czerwiec 2014 22:09

Garncarze ludzkiej gliny

Napisał

 

Socjotechnicy uważają, że ludzie są jak plastelina, która pod ich rękami przybierze taki kształt, jakiego tylko zapragną. W 1941 roku w USA ukazała się pierwsza głośna książka znanego psychologa społecznego Ericha Fromma – „Ucieczka od wolności”. Autor opisuje w niej, jak współczesny wykorzeniony człowiek, zanurzony w kulturze masowej, często sam wyrzeka się własnej wolności i dobrowolnie oddaje się w niewolę.

 

Erich Fromm był obywatelem niemieckim pochodzenia żydowskiego. W roku 1932 wyjechał jako wykładowca do Stanów Zjednoczonych. Gdy wkrótce potem do władzy doszedł Hitler, Fromm postanowił nie wracać do Niemiec. Kiedy publikował swą książkę, Trzecia Rzesza dokonywała właśnie podboju Europy, święcąc największe triumfy. Uwagi na temat wyrzekania się własnej wolności dotyczyły w dużej mierze populacji, która wybrała narodowy socjalizm. Nazizm prowadził bowiem do zniewolenia człowieka. Fromm nie ograniczał jednak swych ostrzeżeń jedynie do ustrojów totalitarnych. Uważał bowiem, że ludzie mogą zrzec się swojej wolności także w systemach demokratycznych. Jednym ze sposobów „ucieczki od wolności” był – jego zdaniem – mechaniczny konformizm.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:49
Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem