wtorek, 03 czerwiec 2014 22:09

Garncarze ludzkiej gliny

 

Socjotechnicy uważają, że ludzie są jak plastelina, która pod ich rękami przybierze taki kształt, jakiego tylko zapragną. W 1941 roku w USA ukazała się pierwsza głośna książka znanego psychologa społecznego Ericha Fromma – „Ucieczka od wolności”. Autor opisuje w niej, jak współczesny wykorzeniony człowiek, zanurzony w kulturze masowej, często sam wyrzeka się własnej wolności i dobrowolnie oddaje się w niewolę.

 

Erich Fromm był obywatelem niemieckim pochodzenia żydowskiego. W roku 1932 wyjechał jako wykładowca do Stanów Zjednoczonych. Gdy wkrótce potem do władzy doszedł Hitler, Fromm postanowił nie wracać do Niemiec. Kiedy publikował swą książkę, Trzecia Rzesza dokonywała właśnie podboju Europy, święcąc największe triumfy. Uwagi na temat wyrzekania się własnej wolności dotyczyły w dużej mierze populacji, która wybrała narodowy socjalizm. Nazizm prowadził bowiem do zniewolenia człowieka. Fromm nie ograniczał jednak swych ostrzeżeń jedynie do ustrojów totalitarnych. Uważał bowiem, że ludzie mogą zrzec się swojej wolności także w systemach demokratycznych. Jednym ze sposobów „ucieczki od wolności” był – jego zdaniem – mechaniczny konformizm.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:49
Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Najnowsze od Grzegorz Górny

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • historyk sztuki, publicysta, bloger

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions