sobota, 17 maj 2014 12:32

Guru rewolucji seksualnej

 

Wilhelm Reich przyszedł na świat w rodzinie pochodzenia żydowskiego 24 marca 1897 roku we wsi Dobrzanica na terenie zaboru austriackiego, ok. 40 km na południowy wschód od Lwowa (w okresie II Rzeczypospolitej powiat przemyślański, województwo tarnopolskie). W odróżnieniu od Żydów urodzonych wówczas na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, którzy stali się z czasem elitą państwotwórczą Izraela (m.in. Golda Meir, Menachem Begin czy Icchak Szamir), rodzina Reichów należała do kategorii „Żydów nienawidzących swojego żydostwa”. Ojciec chłopca, Leon, odciął się zdecydowanie od wiary i tradycji przodków: hodował świnie, które judaizm uważał za zwierzęta nieczyste, wymagał od domowników, aby rozmawiali po niemiecku, zaś swemu synowi surowo zabronił bawić się z żydowskimi dziećmi.

Seksualność osią życia

Leon Reich był typem apodyktycznym, nieznoszącym sprzeciwu. Wilhelm odziedziczył po ojcu te same cechy charakteru. Rozpieszczany od dziecka, nigdy nie był zdolny przyznać się, że zrobił coś złego lub błędnego. Wychowywany w poczuciu wyższości i braku szacunku wobec służby, już w wieku 11 lat przeszedł inicjację seksualną z pokojówką. Jako nastolatek odkrył też romans swej matki Cecylii z miejscowym nauczycielem. Rozważał w tej sprawie dwie możliwości: albo zaszantażuje matkę i zmusi ją do kazirodztwa, albo opowie o wszystkim ojcu. Ostatecznie wybrał drugi wariant. Ujawnienie romansu matki spowodowało wielką awanturę rodzinną, która zakończyła się samobójstwem Cecylii.

 

Wilhelm miał wówczas 17 lat, ale utrata matki nie była najważniejszą sprawą, która go wówczas absorbowała.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:49
Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions