środa, 03 październik 2012 01:08

Bomba demograficzna. Skala błędu

Napisał

Wojna o wyżywienie jest przegrana, pisał i dodawał ze zgrozą, że w latach siedemdziesiątych setki milionów ludzi na całym globie umrą z głodu. Po dekadzie, gdy nic takiego nie nastąpiło, w kolejnych wydaniach swej książki Ehrlich zmienił sformułowanie i napisał, że setki milionów umrą w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Kiedy i ta prognoza okazała się fałszywa, w wydaniu z 1990 roku stwierdził, że codziennie na świecie umiera z głodu 40 tys. dzieci. Cyfra ta została wyssana z palca, gdyż nie potwierdzały jej żadne raporty ONZ, która monitoruje ten problem. Strach przed bombą Paul Ehrlich był jednym z naukowców skupionych w tzw. Klubie Rzymskim. Grono to w 1972 roku opublikowało głośny dokument zwany Raportem Rzymskim. Jego autorzy ostrzegali, że jeśli nie powstrzymamy przyrostu demograficznego na kuli ziemskiej, to wkrótce ujrzymy koniec świata spowodowany śmiercią głodową ludzkości. Do dziś niektóre tezy owego raportu są przytaczane jako wiarygodne, choć już dawno magazyn „Nature” dowiódł, że skala błędów statystycznych w przewidywaniu przyszłości przekroczyła w tym tekście aż 900 procent. skala błędu Psychozie przeludnienia uległo wielu znanych naukowców. W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku Isaac Asimov wątpił, czy z powodu bomby demograficznej nasza cywilizacja dotrwa w ogóle do końca XX stulecia: około 2000 roku struktura technologiczna społeczności ludzkiej zostanie prawie na pewno zniszczona. Dlatego też Ehrlich, Asimov oraz inni zwolennicy polityki depopulacyjnej postulowali propagowanie na całym świecie antykoncepcji, aborcji i sterylizacji. Ich postulaty przejęły i zaczęły wprowadzać w życie agendy oenzetowskie i rządy wielu państw.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:17
Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem