poniedziałek, 03 maj 2021 18:39

Sekty i manipulacje. Dzisiejsze zagrożenia

Napisała

Zmiany społeczno-ustrojowe w Polsce przyniosły nową, bardzo liberalną interpretację ustawy o wolności sumienia i wyznania. Umożliwiła ona w sposób niekontrolowany rejestrację i działalność nowych nieznanych praktyk i ruchów religijnych, zwłaszcza tych, które niosły światopogląd Dalekiego Wschodu.

Właśnie wtedy większość sekt zaznaczyła swoją aktywność w Polsce. Niektóre rodziny zostały postawione przed bardzo trudnymi problemami, kiedy dziecko porzuciło naukę i uciekło z domu do sekty albo zaginęło. Wspierając się wzajemnie w tym nieszczęściu, rodzice tych dzieci założyli w 1993 r. Stowarzyszenie Ruch Obrony Rodziny i Jednostki (RORiJ). Organizacja rozwinęła akcję informacyjną w mediach, starając się zwrócić uwagę na wykorzystywanie przez sekty nieświadomości i szlachetności młodych ludzi. Propagatorzy antychrześcijańskiego światopoglądu manipulują bowiem szczególnie młodym pokoleniem, by wychować je w duchu New Age. Ich metodą wychowawczą jest najczęściej psychomanipulacja.

Technika manipulacji

Organizacje o charakterze psychomanipulacyjnym, zarówno religijne, jak i pozareligijne, uzależniające człowieka psychicznie i fizycznie, stosują takie same techniki i metody jak sekty. Jest to głębokie manipulowanie świadomością człowieka. Jak pisze T. Maruszewski: „Manipulacja to mechanizmy, które uruchamiają procesy pozwalające na kontrolowanie myśli człowieka, sterowanie jego emocjami czy działaniem. Manipulacja jest formą zamierzonego wywierania wpływu na drugą osobę czy grupę w taki sposób, aby podejmowała ona – nie zdając sobie z tego sprawy – działania zaspokajające potrzeby manipulatora”.
Raport MSWiA określa grupę psychomanipulacyjną jako grupę, która „przez stosowanie różnorodnych technik psychologicznych i socjologicznych, wykorzystywanie fizyczne, psychiczne i materialne oraz poprzez system ścisłej kontroli powoduje uzależnienie osoby od tejże grupy lub jej przywódcy”. Każda z definicji psychomanipulacji wskazuje na celowość działania i skrytość manipulatorów ze szkodą dla osoby manipulowanej.
We wschodnim światopoglądzie metody psychomanipulacji oparte są zwykle na okultystycznej i ezoterycznej duchowości. Ezoteryzmem określa się działanie ukryte, tajemne, wewnętrzne, przeznaczone wyłącznie dla inicjowanych, wtajemniczonych, dla elity dysponującej odpowiednią wiedzą, dla wybranego kręgu uczniów. Wiedza tajemna według organizacji ezoterycznych ma dawać dostęp do wyższego poziomu zrozumienia mitów, symboli i świętości. Ezoterycy i okultyści oczekują, że będzie to wiedza, która pozwoli im zapanować nad uśpionymi energiami czy nadnaturalnymi mocami uzdalniającymi ich do manipulowania umysłami innych ludzi. Umożliwi im także wywoływanie zjawisk niedostępnych dla przeciętnych śmiertelników, a nawet nabycie zdolności przenoszenia się do innej rzeczywistości, np. połączenia się z makrokosmosem czy doświadczeniami wizji.

S. Michaela Zofia Pawlik OP

 misjonarka, znawca kultury i religii Indii

Najnowsze od S. Michaela Zofia Pawlik OP


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
  Nowej Ewangelizacji
  i moderator generalny wspólnoty
  „Przyjaciele Oblubieńca”

 • dyrektor Archiwum i Biblioteki Warszawskiej Prowincji Kapucynów w Zakroczymiu; autor artykułów z dziedziny historii i duchowości, głównie franciszkańskiej, współtwórca wielu audycji radiowych i wystaw

 • Prof. dr hab. nauk teologicznych, teolog moralista, wykładowca i były prorektor KUL

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem