piątek, 02 kwiecień 2021 17:42

Jana Pawła II „Nie lękajcie się…” przesłaniem do współczesnego świata

Napisane przez dr William A. Thomas

16 lat temu (2 IV 2005), w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, „odszedł do domu Ojca” Jan Paweł II, nazywany Wielkim. Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na współczesny świat, a jego wezwanie „Nie lękajcie się…” w naszych czasach nabiera nowego znaczenia.

Podczas inauguracji pontyfikatu, w niedzielę 22 X 1978 r. nowo wybrany papież wołał do świata: „Non abbiate paura! Aprite, anzi, spalancate le porte a Cristo! – „Nie bójcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

Papieskie wezwanie

To wezwanie, by się nie lękać, odnosi się do nas wszystkich, a w sposób szczególny dzisiaj, kiedy widzimy świat w stanie zamętu, buntu przeciwko Bogu, Kościołowi i rozumowi. Obecnie są powody, by się bać. Jednak dla tych, którzy wierzą w Boga i ufają Mu nie ma powodu do strachu. „W miłości nie ma lęku” (1 J 4, 18) – nie ma lęku w wierze, jest tylko nadzieja na lepsze dni i Boże błogosławieństwo.
Dzisiaj ludzie na całym świecie boją się tego, co się dzieje wokół nich: tyle niewiadomych, niepewność, niepotrzebne blokady dróg i maski, ukrywające tożsamość ludzi, ich osobowość i uśmiechy, ewidentny braku normalności. W wielu częściach Europy, nawet w samym Rzymie, kościoły katolickie są zamknięte, choć nie ma dowodów na to, aby jakiś wirus rozprzestrzeniał się w ich murach bardziej niż gdzieindziej. Wielu ludzi odczuwa chroniczny, nieuzasadniony strach, ponieważ nic już nie wydaje im się normalne. Wielu umiera ze strachu lub popełnia samobójstwo! Ludzie zaczęli się bać siebie nawzajem, przyjaciół, a nawet rodziny.

Oblicza współczesnego lęku

Przyjrzyjmy się zatem, czym jest ten lęk w kontekście, o którym mówił ten Wielki Papież. Poza niektórymi typowymi obawami, z którymi ludzie spotykają się każdego dnia, jedni boją się pająków, myszy lub latania samolotami, inni mają tyle fobii, ile mają alergii, a wszystkie są prawdziwe – przynajmniej tak im się wydaje. Kiedy święty Papież powiedział: „Nie lękajcie się!”, to nie miał na myśli strachu przed pająkami czy karaluchami. On mówił o duchowym wymiarze lęku, czyli tego, by bać się obrażać Boga, utracić życie wieczne czy zamknąć się w sobie. Te słowa nabrały własnego życia, co trochę go zaskoczyło. W książkowym wywiadzie z Vittorio Messorim (Przekroczyć próg nadziei), powiedział: „…nie mogłem w całej pełni zdawać sobie sprawy z tego, jak daleko mnie i cały Kościół te słowa poprowadzą. To, co w nich było zawarte, pochodziło bardziej od Ducha Świętego, którego Pan Jezus obiecał Apostołom jako Pocieszyciela, aniżeli od człowieka, który słowa te wypowiadał”.
Papieskie przesłanie dla świata brzmi: „Nie trzeba bać się Boga ani rzeczy świętych! Jesteśmy bowiem wezwani do życia na mocy cnoty – do życia ponad lękiem – w pozytywny sposób – z odwagą, która wypływa z wiary w Boga i adorowania Go – z nadzieją w Niego oraz Jego boską ochronę i pomoc”.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem