piątek, 02 kwiecień 2021 17:37

Nie można błogosławić homozwiązków

Napisane przez

W połowie marca Kongregacja Nauki Wiary za zgodą Ojca Świętego przedstawiła odpowiedź na dubium w sprawie udzielania błogosławieństwa parom homoseksualnym. Dokument podpisany przez prefekta Kongregacji, kard. Luisa Ladarię oraz jej sekretarza, abp. Giacoma Morandiego stwierdza, że Kościół nie dysponuje władzą udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci, dlatego nie może być to – czytamy na stronie vaticannews.va – „uznane za dozwolone” i właściwe. Jednocześnie Kongregacja podkreśla, że zakaz błogosławienia związków nie oznacza dyskryminacji poszczególnych osób homoseksualnych, które powinny być przyjęte „z szacunkiem, współczuciem i delikatnością”. Błogosławieństwo jednak, jako jedno z sakramentaliów, jest czynnością liturgiczną Kościoła i wymaga, żeby to, co jest błogosławione, było „obiektywnie uporządkowane, aby otrzymać i wyrazić łaskę, w zgodności z planami Bożymi wpisanymi w stworzenie”. Związki, które „zakładają praktykę seksualną poza małżeństwem”, czyli „nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety” otwartym na przekazywanie życia, nie odpowiadają Bożym zamysłom, nawet jeśli w takich związkach obecne są jakieś „elementy pozytywne”. Dotyczy to nie tylko par homoseksualnych, ale wszystkich związków, w których seksualność jest praktykowana poza małżeństwem. Ponadto przyzwolenie na błogosławieństwa związków osób tej samej płci niosłoby ryzyko utożsamiania tego obrzędu z sakramentem małżeństwa.
Stanowisko Kongregacja Nauki Wiary nie wyklucza „błogosławieństw udzielanych poszczególnym osobom o skłonnościach homoseksualnych, które wyrażają wolę życia w wierności zamysłom objawionym przez Boga”, uznając jednocześnie za niedozwolone „wszelkie formy błogosławieństwa, które wskazywałoby na uznanie ich związków”.

Najnowsze od Marzena Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem