środa, 03 marzec 2021 08:36

Za duchową ślepotę świata.

Napisał

Z s. Radosławą Podgórską ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

rozmawia dr Paweł Sokołowski

Należy Siostra do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Co to za zgromadzenie?

Zgromadzenie, w którym służę, założyła – już ponad 100 lat temu – Czcigodna Sługa Boża niewidoma Matka Elżbieta Róża Czacka.

Jaki jest charyzmat zgromadzenia?

Naszym charyzmatem jest służba osobom niewidomym na duszy i na ciele.

Siostry są nazywane siostrami z Lasek. Dlaczego?

Tak popularnie się o nas mówi, ponieważ centrum działalności – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych – jest położony w miejscowości o tej nazwie.

Z czyjej inicjatywy i w jakich okolicznościach powstał ten ośrodek?

Miejsce to zawdzięczamy Antoniemu Daszewskiemu, który na wiosnę 1921 r. podarował Matce Elżbiecie 5 mórg ziemi. W następnym roku stanęły tam pierwsze budynki i w 1923 r. zamieszkały niewidome dzieci, siostry oraz personel świecki. Do niedawna Ośrodek nazywał się po prostu Zakładem dla Dzieci Niewidomych.

Ile dzieci przebywa obecnie w ośrodku?

Czas pandemii utrudnia faktyczne podanie liczb, ponieważ także nasze dzieci oraz młodzież musieli dostosować się do reżimu sanitarnego i kontynuować nauczanie zdalne. Uczniów zarejestrowanych w poszczególnych szkołach ośrodka jest ok. 200.

Czy ich pobyt jest stały czy czasowy?

Większość dzieci i młodzieży korzysta z nauki i pobytu w internatach, choć około 30-40 uczniów dojeżdża z okolic, gdzie mieszkają z rodzicami. Na ogół dzieci przebywają w ośrodku od niedzieli po południu do piątku. Jeden weekend w miesiącu pozostają na uzupełnienie godzin lekcyjnych.

W jakim wieku są te dzieci?

Rozpiętość wiekowa jest duża: od przedszkola do matury. Opieką i rehabilitacją objęte są także dzieci malutkie – od 6. miesiąca życia do 4 lat – które ze swoimi rodzicami uczestniczą w zajęciach w Dziale Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego.

Czy ich dysfunkcja wpływa na ich wiarę, relację z Bogiem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Podejście do wiary  wraz z wiekiem dziecka podlega swoistej zmianie. Małe dziecko czasem nie zdaje sobie sprawy, że jest inne.

Pamiętam, jak w przedszkolu jedna z sióstr powiedziała: „O, już idzie siostra z obiadem” (właśnie wychodziła z budynku oddalonego o ok. 60 metrów), a dziecko zapytało: „To ty masz takie długie rączki?”. Wraz z wiekiem wzrasta świadomość niepełnosprawności i tutaj rozpoczynają się trudne pytania: „Dlaczego tak?”, „Dlaczego ja?”. Dzięki wielkiej miłości rodziców, wychowawców, katechetów, dzieci i młodzież odpowiadają z wiarą i przekonaniem, że dysfunkcja wzroku nie jest karą, ale jest po to, aby stało się większe dobro, jak stwierdził Jezus w Ewangelii św. Jana: „Aby się na nim objawiły sprawy Boże” (9, 3). Bywa też, że dojście do takiej postawy poprzedzone zostaje ostrym buntem.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem