środa, 17 luty 2021 15:21

Dobro społeczne a godność człowieka. Katechizm o karze śmierci.

Napisał

Ze względu na swój definitywny charakter kara śmierci jako najwyższa sankcja penitencjarna wzbudzała w ciągu wieków wiele kontrowersji i rodziła skrajne emocje. Pomiędzy abolicjonistami (zwolennikami jej zakazu) a retencjonistami (zwolennikami jej dopuszczalności) toczy się nieustanna polemika na płaszczyźnie politycznej, społecznej, filozoficznej i teologicznej.

W ostatnim czasie za sprawą papieża Franciszka spór wokół godziwości stosowania kary śmierci ponownie przybrał na sile. Z woli Ojca Świętego bowiem zredagowano na nowo katechizmową naukę na temat najwyższej kary, uznając ją za niedopuszczalną ze względu na to, że stanowi ona zamach na nienaruszalność i godność osoby.

Nowe sformułowanie

Ponowne sformułowanie nauki o karze śmierci zapowiedział papież Franciszek w przemówieniu z okazji 25. rocznicy ogłoszenia konstytucji apostolskiej Fidei depositum, na mocy której św. Jan Paweł II erygował Katechizm Kościoła katolickiego. Kilka miesięcy później 2267 numer Katechizmu, stanowiący wykładnię stosunku Kościoła do kary śmierci, otrzymał nowe brzmienie: „Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego. Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win. Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.

Dotychczas Katechizm warunkowo dopuszczał zastosowanie najwyższej kary, stwierdzając, że „kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej. Dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale”.

Dr Michał Kosche

teolog dogmatyk, personalista


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem