wtorek, 12 styczeń 2021 15:35

Nie mów o tym nikomu! O Świętym lekarzu

Napisał

Józef Moscati był świeckim lekarzem, który swoje życie poświęcił najuboższym. Zawód traktował jak misję. Jako profesor rozwijał w swoich uczniach pasję do nauki oraz uczył ich miłości do człowieka

Ten święty naukowiec o międzynarodowym znaczeniu był jednym z pierwszych we Włoszech, którzy zastosowali insulinę w leczeniu cukrzycy, odkrytą w Ameryce 11 stycznia 1922 r. Józef Moscati był lekarzem wyjątkowym, o ogromnych zdolnościach diagnostycznych, nadzwyczajnej intuicji i wielkim doświadczeniu. Był głosicielem miłosierdzia, a w każdym swoim działaniu wielbił „Chrystusa cierpiącego”.

Czym jest świętość?

Świętość to wewnętrzna, duchowa droga człowieka, obejmująca jego myśli, uczucia, słowa i działania, to codzienność przeżywana po chrześcijańsku – dokładnie tak, jak robił to Józef Moscati, święty lekarz z Neapolu, który działał z głębokim poczuciem człowieczeństwa, mocno zakorzenionym w wierze. Takie działanie może przemieniać ludzi i sytuacje w dobro.

Giuseppe Moscati, siódmy z dziewięciorga dzieci, przyszedł na świat w Benewencie 25 lipca 1880 r. Jego ojcem był Francesco Moscati, prezes sądu, a matką Rosa de Luca. W 1884 r. rodzina Moscati przeniosła się do Neapolu, gdzie ojciec otrzymał posadę w sądzie apelacyjnym.

Józef Moscati po zdaniu matury zwierzył się matce: „Jestem gotów spać w jednym łóżku z chorym”. W 1897 r. ukończył studia medyczne z najwyższą oceną. Pragnął nieść ulgę ludzkości w jej ziemskich cierpieniach. Został asystentem w Instytucie Chemii Fizjologicznej, a w 1919 r. kierownikiem III sali w Szpitalu Nieuleczalnie Chorych. Tam będzie przeżywał swoje powołanie do służby cierpiącym i najuboższym. Tam też – w badaniach prowadzonych w laboratorium – wykazywał się umysłem spekulatywnym, hojnie dzieląc się każdym odkryciem i swoją intuicją. 12 kwietnia 1927 r. umarł nagle w swoim domu w Neapolu. 25 października 1987 r. Jan Paweł II ogłosił go świętym.

Uczeń Giuseppe Moscatiego, Enrico Polichetti, tak go opisuje: „Miał spojrzenie łagodne i delikatne, uspokajające, głębokie, bez żadnej złości, uduchowione, miał bardzo piękne oczy, nieduże, szare, błyszczące, żywe, promieniejące, łagodne, ekspresyjne, czasem agresywne, bardzo szlachetne, śmiejące się, budzące zaufanie. (…) Gdy zapalał się w czasie dyskusji, pięknie zaróżowiały mu się policzki, unosił gęste brwi, ściągał je, delikatnie marszcząc czoło i niewielką bruzdę nosowo-czołową z prawej strony, wreszcie na jego twarzy pojawiał się anielski uśmiech, rozświetlony dobrocią, który uspokajał tego, kto na niego patrzył. (…) Miał przyjemną powierzchowność, sylwetkę raczej smukłą, był wysoki, dystyngowany, miał rysy pańskie, postawę szlachetną, był prosty, energiczny. (…) Zważywszy na jego wygląd zewnętrzny, owalną twarz, był mężczyzną, o którym zwykle mówi się, że jest przystojny”.

W czasie studiów uniwersyteckich Moscati żył w klimacie kulturalnym, charakterystycznym dla tamtych lat. Był to klimat naznaczony pozytywizmem i naturalizmem naukowym, w którym wszystko sprowadzane zostało do materii, czego nieuniknionym skutkiem stała się marginalizacja istoty człowieczeństwa i chrześcijańskiego Boga. Moscati znajdował się w sytuacji, gdy trzeba było stawiać czoło wielkim nazwiskom medycyny i wykładowcom uniwersyteckim, takim jak: Gaetano Quagliariello, Antonio Cardarelli, Filip Bottazzi. Moscati musiał się także sprzeciwić nazwiskom antyreligijnym, jak Cantani i Albino. Lekarz z Neapolu nie bał się postępu naukowego, ponieważ był przekonany, że wszystko współdziała dla tego jedynego pewnika – Chrystusa, który jest prawdą i jedynym celem człowieka.

Roberta Salerno

literaturoznawca zajmująca się szczególnie średniowieczem i okresem nowożytnym. Propagatorka osoby św. Józefa Moscati


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

  • asystent egzorcysty ks. Ubalda Aruanno w diecezji Bari we Włoszech

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem