wtorek, 31 marzec 2020 11:52

Nieustanne nawracanie.

Napisał

Rozwój duchowy człowieka może się dokonywać tylko do pewnego momentu, gdyż wraz ze śmiercią każdy musi zdać sobie sprawę z daru czasu, który był mu wyznaczony. Ta prosta prawda powinna mobilizować do uruchomienia wszelkich sił duchowych, by czasu nie marnować, by zdążyć osiągnąć to, co jest najważniejsze – zbawienie wieczne.

Niekiedy jednak człowiek podejmuje niebezpieczną igraszkę z czasem, ryzykowną grę o swoją wieczność, o stawkę szczęścia na zawsze. Niepokój człowieka związany z nieustannie kończącym się czasem w poetyckiej formie wyraził Zbigniew Herbert w wierszu Brewiarz:

Panie

wiem że dni moje są policzone

zostało ich niewiele

Tyle żebym jeszcze zdążył

zebrać piasek

którym przykryją mi twarz

nie zdążę już

zadośćuczynić skrzywdzonym

ani przeprosić tych wszystkich

którym wyrządziłem zło

dlatego smutna jest moja dusza

Zapytany kiedyś o najsmutniejsze słowo w języku polskim, Cyprian Kamil Norwid odpowiedział: „Za późno”. Nie ma tu bowiem już żadnej nadziei, jest tylko poczucie przegranej, spóźnienia się z czymś ważnym lub na znaczące spotkanie, skazanie się na nieprzygotowane sytuacje.

Dobro i zło

Człowiek całe swoje świadome życie moralne dzieli między dobro a zło. Jego wybór decyduje o zaistnieniu takich lub innych wartości na tym świecie, ale także w nim samym. Jest to więc wybór bardzo ważny, gdyż decyduje o duchowym wymiarze człowieka, a także o istotnych dla świata składnikach życia całych społeczeństw. Dobro jawi się jako dar Boga. Biblia ukazuje wizję doskonałej harmonii świata przed upadkiem człowieka. Pod koniec każdego etapu stworzenia świata Bóg „widział, że to było dobre”, a kiedy zakończył całość, Bóg „widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31). Z dobrem – darem od Boga – łączy się harmonia wszelkiego stworzenia. Taki uporządkowany świat został przekazany człowiekowi. Bóg powiedział do mężczyzny i kobiety: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ja sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi” (Rdz 1, 28). W świecie dobra wszystkie relacje są jasno zakreślone, chociaż już wówczas wpisana była w ten świat możliwość zła: „Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść»” (Rdz 2, 16-17). „Poznanie” oznacza zarówno poznanie intelektualne, jak i konkretne doświadczenie cielesne.

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyrektor Komitetu Duszpasterskiego PCS, kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, lider krakowskiej wspólnoty Koinonia, politolog i publicysta

  • biblista, profesor nauk teologicznych, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu

  • Przyszły biblista z zamiłowaniem do Prawa Kanonicznego i Liturgii. Uwielbia książki, fotografowanie i góry. 

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem