środa, 04 marzec 2020 08:57

Jam jest oko twoje. O symbolach religijnych

Napisał

Otoczenie, w którym żyjemy wpływa na nasze myślenie, emocje i zachowania. Mimo, że w podejmowaniu decyzji bierze udział nasza wola i intelekt, to jednak część naszych zachowań jest spontaniczna, nieświadoma. W tych nieświadomych zachowania często kierujemy się danymi środowiska społecznego, które nas otacza. A otoczeni jesteśmy różnymi rzeczami, które wpływają na nasze zachowania. Na tym bazuje rynek reklamy i perswazji społecznej i politycznej.

Symbole a podświadomość

Otoczenie ma duży wpływ na nasze reakcje, zwłaszcza te spontaniczne, niepogłębione refleksją. Obrazuje to eksperyment przeprowadzony przez psychologa społecznego Leonarda Berkowitza. Pewną grupę badanych osób w różnych odstępach czasu poproszono o wypełnienie kwestionariusza, którego pytania w sposób zawoalowany badały poziom agresji. Pierwsze badanie przeprowadzano w pokoju zaaranżowanym w stylu sportowym, gdzie na ścianach wisiały trofea sportowe, dyplomy, stały zdobyte puchary różnych drużyn. Drugie badanie zaaranżowano w tym samym pomieszczeniu, ale wyposażonym  w sprzęt myśliwski. Na ścianach wisiały trofea wypchanych zwierząt i broń myśliwska. Mimo, iż badani stanowili tę samą grupę, wyniki obu kwestionariuszy bardzo się różniły. Drugie badanie wykazało znaczące podniesienie wskaźnika agresji w odpowiedziach osób badanych. Wnioski, jakie badacze wysnuli, wskazywały na to, że przebywanie w otoczeniu, w którym chociaż symbolicznie zaakcentowana jest agresja, powoduje skłonność do wyrażania agresji w zachowaniach werbalnych i niewerbalnych. Otoczenie, w jakim się znajdujemy, wpływa zatem w znaczący sposób na nasze postawy.

Mam w domu kolekcję aniołów. Kiedyś jeden z moich uczniów wszedł do mojego pokoju i zapytał: „Proszę pani czy w tym pokoju jest kościół?”. Przejdźmy zatem do sedna tematu, który można by wyrazić jako stwierdzenie, że przebywanie w otoczeniu symboli religijnych wpływa na nasze myśli, uczucia i zachowania. Nie spotkałam się w psychologii religii jeszcze z takimi badaniami, ale wydaje się, że wnioski z omówionego eksperymentu dotyczącego agresji można przełożyć na inne dziedziny życia.

Lidia Węgrzynowicz OPs

doktor filozofii o specjalności filozofia religii, psycholog, bioetyk personalistyczny, Tercjarka Dominikańska

Najnowsze od Lidia Węgrzynowicz OPs


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Polska dziennikarka mieszkająca na stałe w Japonii. 

  • lekarz, doktor medycyny, etyk, teolog. Publikuje w czasopismach naukowych zagadnienia ze styku medycyny, filozofii i teologii. Zajmuje się neurologicznymi kryteriami śmierci człowieka. 2012-16 był wykładowcą teologii moralnej i bioetyki na Angelicum w Rzymie. Główne książki: Medycyna na krawędzi (2011), Człowiek umiera tylko raz (2013)

  •  

     Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem