środa, 04 marzec 2020 08:57

Jam jest oko twoje. O symbolach religijnych

Napisał

Otoczenie, w którym żyjemy wpływa na nasze myślenie, emocje i zachowania. Mimo, że w podejmowaniu decyzji bierze udział nasza wola i intelekt, to jednak część naszych zachowań jest spontaniczna, nieświadoma. W tych nieświadomych zachowania często kierujemy się danymi środowiska społecznego, które nas otacza. A otoczeni jesteśmy różnymi rzeczami, które wpływają na nasze zachowania. Na tym bazuje rynek reklamy i perswazji społecznej i politycznej.

Symbole a podświadomość

Otoczenie ma duży wpływ na nasze reakcje, zwłaszcza te spontaniczne, niepogłębione refleksją. Obrazuje to eksperyment przeprowadzony przez psychologa społecznego Leonarda Berkowitza. Pewną grupę badanych osób w różnych odstępach czasu poproszono o wypełnienie kwestionariusza, którego pytania w sposób zawoalowany badały poziom agresji. Pierwsze badanie przeprowadzano w pokoju zaaranżowanym w stylu sportowym, gdzie na ścianach wisiały trofea sportowe, dyplomy, stały zdobyte puchary różnych drużyn. Drugie badanie zaaranżowano w tym samym pomieszczeniu, ale wyposażonym  w sprzęt myśliwski. Na ścianach wisiały trofea wypchanych zwierząt i broń myśliwska. Mimo, iż badani stanowili tę samą grupę, wyniki obu kwestionariuszy bardzo się różniły. Drugie badanie wykazało znaczące podniesienie wskaźnika agresji w odpowiedziach osób badanych. Wnioski, jakie badacze wysnuli, wskazywały na to, że przebywanie w otoczeniu, w którym chociaż symbolicznie zaakcentowana jest agresja, powoduje skłonność do wyrażania agresji w zachowaniach werbalnych i niewerbalnych. Otoczenie, w jakim się znajdujemy, wpływa zatem w znaczący sposób na nasze postawy.

Mam w domu kolekcję aniołów. Kiedyś jeden z moich uczniów wszedł do mojego pokoju i zapytał: „Proszę pani czy w tym pokoju jest kościół?”. Przejdźmy zatem do sedna tematu, który można by wyrazić jako stwierdzenie, że przebywanie w otoczeniu symboli religijnych wpływa na nasze myśli, uczucia i zachowania. Nie spotkałam się w psychologii religii jeszcze z takimi badaniami, ale wydaje się, że wnioski z omówionego eksperymentu dotyczącego agresji można przełożyć na inne dziedziny życia.

Lidia Węgrzynowicz OPs

doktor filozofii o specjalności filozofia religii, psycholog, bioetyk personalistyczny, Tercjarka Dominikańska

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem