poniedziałek, 30 grudzień 2019 14:34

Włodzimierz Sołowjow i jego demony. Geneza Krótkiej opowieści o Antychryście

Napisał

Szatan ukrywa się, używając atrybutów piękna (estetyka) i mocy (magia), posługując się ludźmi (Antychrystami), których poprzez inicjację (kontrinicjację) obdarowuje poznaniem i mocą. Jest inteligentnym, przebiegłym zwodzicielem, który ukrywa swe prawdziwe oblicze, wykorzystując w swojej złożonej strategii fałszywe interpretacje Biblii oraz zwodnicze znaki i cuda.

Antychryst epatuje miłością, ogłasza fałszywe miłosierdzie, jest miły, uprzejmy, propaguje pacyfizm, ekologię, miłość do zwierząt, fałszywy ekumenizm. Chce dać ludziom pokój i dobrobyt za cenę utraty Zbawienia. Deformuje słowo Boże, a szczególnie osobę Chrystusa. Poprzez wielowymiarową strategię „fałszywego dobra”, odciąga ludzi od tego, co najważniejsze – od prawdziwego Chrystusa jako jedynego Boga i Zbawiciela.

Kontrinicjacja, czyli egoizm metafizyczny

W Krótkiej opowieści o Antychryście Włodzimierz Sołowjow następująco opisał inicjację (a właściwie kontrinicjację) Antychrysta: „«Synu mój najmilszy, w tobie mam upodobanie. Dlaczego mnie nie szukałeś? Dlaczego czciłeś tamtego głupca i jego ojca? Ja jestem twoim bogiem i ojcem. Zaś tamten nędzarz, Ukrzyżowany, jest obcy zarówno mnie, jak i tobie. Nie mam innego syna prócz ciebie. Ty jesteś jedyny, jednorodzony i jesteś mi równy. Miłuję cię i niczego od ciebie nie wymagam. Jesteś piękny, wielki i potężny. Czyń swe dzieło w imię swoje, nie moje. We mnie nie ma zawiści do ciebie. Ja cię kocham. Niczego od ciebie nie żądam. Ten, którego uważałeś za Boga, żądał od swego Syna posłuszeństwa i to posłuszeństwa bez granic – aż do śmierci krzyżowej. Nie pomógł Mu na krzyżu. Ja zaś niczego od ciebie nie żądam i zawsze ci pomogę. Dla samego ciebie, dla twej własnej godności i wyższości oraz dla mojej czystej i bezinteresownej miłości do ciebie – pomogę ci. Przyjmij ducha mego. Tak jak dawniej duch mój zrodził cię w pięknie, tak teraz rodzi cię w mocy».

Po tych słowach tajemniczej postaci usta nadczłowieka mimowolnie się rozchyliły, a dwoje przenikliwych oczu zbliżyło się do jego twarzy. W tym momencie poczuł, jak lodowata struga gwałtownie wlała się w niego i wypełniła całe jego jestestwo. Zarazem poczuł w sobie niezwykłą siłę, wigor, lekkość i rozkosz” (W. Sołowjow, Krótka opowieść o Antychryście, Kraków 2018, s. 42-43). Rosyjski filozof opisał tu własne doświadczenie duchowe. Rytuał duchowej inicjacji Antychrysta przez szatana w wersji Sołowjowa jest – według Czesława Miłosza – dokładnym odwróceniem chrztu Jezusa w Jordanie. Jest to wzorcowy przykład kontrinicjacji, podczas której schlebia się „ego”. To coś więcej niż narcyzm jako zaburzenie osobowości. Mit o Narcyzie stanowi ostrzeżenie przed egocentryzmem jako „metafizycznym egoizmem”. Chodzi o coś więcej niż zwykły egoizm czy pomieszanie jednostki z osobą. Chodzi tu o egoizm metafizyczny, a nie tylko moralny. Sołowjow teoretycznie (jako filozof) wiedział, że szatan jest metafizycznym egoistą, ale nie czuł tego praktycznie. Zrozumiał to później, może jednak zbyt późno. Antychryst nie działa w imię Chrystusa. „Czyń swoje dzieło w imię swoje” – poleca mu szatan.

Antychryst wierzy w dobro, w Boga, w Mesjasza, ale kocha tylko samego siebie. Dlatego jego humanizm, choć okryty „wspaniałą szatą dobra”, nie jest miłością człowieka. Podobnie jego „religijność” jest drogą do negacji czy destrukcji osoby ludzkiej i zatraty życia wiecznego. To, co naprawdę zagraża dziś osobie ludzkiej, to próba „zamiany” Chrystusa. Ale Sołowjow odkrył to dopiero pod koniec życia. Wcześniej bowiem w swojej filozofii rzadko odwoływał się wprost do Osoby Chrystusa jako osobistego Zbawiciela. Skąd Sołowjow to wiedział i co pozwoliło mu tak trafnie opisywać historię i naturę Antychrysta? Bazował na własnym doświadczeniu. I nie chodzi tu tylko o odwrócenie się od własnych utopii teokratycznych czy politycznych, jak to jednostronnie podkreśla wielu komentatorów. Chodzi o coś znacznie ważniejszego, o coś bardziej niebezpiecznego.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Drodzy Czytelnicy,

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat kwietniowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Sakramentalia - znaki Bożej opieki. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Drodzy Czytelnicy,

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat kwietniowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Sakramentalia - znaki Bożej opieki. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”