wtorek, 03 grudzień 2019 08:24

Sekta scjentologiczna

Napisał

Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych organizacji na świecie. Dąży do przejęcia zarówno rządu dusz swoich członków, jak i globalnej władzy. Nie może więc dziwić, że jej prawdziwe korzenie nie są naukowe, co mogłaby sugerować nazwa, ale stricte okultystyczne.

Niedaleko instytucji europejskich, przy Boulevard de Waterloo, znajduje się otwarte w 2010 r. centrum „kościoła” scjentologów. Inwestycje w prestiżowe nieruchomości w centrach wielkich miast są charakterystyczne dla tej organizacji. Mają one uwiarygodnić firmę i ułatwić jej wpływ na decydentów. Nie wszędzie się to jednak udaje, bowiem w wielu krajach działalność scjentologów, uznawanych tam za bardzo niebezpieczną sektę, jest zakazana.

Fantastyczne korzenie

Twórcą scjentologii jest pisarz science fiction Ron Hubbard (1911-1986). W opinii Lawrence’a Wrighte’a, amerykańskiego dziennikarza, który poświęcił życie badaniu działalności scjentologów, autora znakomitej monografii Droga do wyzwolenia, scjentologia, Hollywood i pułapki wiary (wyd. pl. 2015), Hubbard był niezrównoważonym psychicznie grafomanem, skłonnym do uzależnień i mitomanii. Z racji swego skomplikowanego charakteru założyciel scjentologii w czasach młodości produkował książkę za książką, wymyślając coraz bardziej niedorzeczne teorie na temat świata, nauki, przyrody, ludzkiego umysłu czy religii. Łączył mity, fantastykę, paranauki i zwykłe bajdurzenie. Jeśli dodać do tego alkohol i narkotyki, powstają zręby tego, co autor nazwał scjentologią, nie wiedząc do końca, czym ma być – czy jedynie teorią, czy nowatorską psychoterapią, czy może instruktażem zdobywania wpływów w społeczeństwie. W istocie scjentologia najbardziej przypomina coaching, czyli zbiór wyssanych z palca teorii, które mają nas uczynić bardziej skutecznymi, szczęśliwymi i kochanymi. Oczywiście trzeba za to sowicie zapłacić – całym majątkiem oraz bezwzględnym podporządkowaniem się organizacji, czyli własną wolnością.

Hubbardowi nie powodziło się najlepiej. Tworząc niezliczoną ilość książek, marzył, aby na trwale zapisać się na kartach historii. Postanowił sformułować swój system wartości, a później wdrożyć go w zręby organizacyjne, aby zarabiać na tym gigantyczne pieniądze. To się udało. Zaczął od dzieła Dianetyka, które dotyczyło bardzo ważnego dla Amerykanów tematu, jakim jest zdrowie. Hubbard forsował tu pogląd, że życie to wypadkowa przechodzonych traum. Następnie głosił synkretyczne teorie z pogranicza ezoteryki o reinkarnacji lub o istnieniu tethanu, czyli istoty duchowej każdego człowieka, której oswojenie pomaga w procesie samodoskonalenia.

Praca nad sobą to klucz tej metody. Adepci scjentologii uważają, że dzięki ćwiczeniom mogą wchodzić na kolejne etapy rozwoju. Sprzyja temu praktyka „audytowania”, czyli spotkań z mentorem, co ma oczyszczać mózg i naprowadzać go na właściwe tory. Zwieńczeniem takiej autoterapii jest dotarcie na coraz to wyższe poziomy organizacji, tak zwane OT – Tethany Operacyjne. Tam adeptom wpajane są już niedorzeczne bluźnierstwa, których bohaterem jest tajemniczy Xenu. Miliony lat temu miał on uśmiercić, a następnie wskrzesić miliardy thetanów, wmawiając, że są oni bogami, diabłami lub zbawicielem. Istoty te rzekomo funkcjonują jako międzygalaktyczni duchowni, miewający romanse z robotami na odległych planetach.

dr Tomasz Teluk

 

 Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

     Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

  • emerytowana profesor socjologii na Uniwersytecie w Teramo i na Papieskich Uniwersytetach w Rzymie i Puebla w Meksyku. Zajmuje się personalizmem, głównie duchowością mężczyzny i kobiety

  • doktor filozofii o specjalności filozofia religii, psycholog, bioetyk personalistyczny, Tercjarka Dominikańska

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem