niedziela, 03 luty 2013 19:10

Zagłodzony ideał

Napisał

Ponieważ najlepszymi specjalistami w leczeniu zaburzeń żywienia są lekarze niemieccy, odwiedziłem w Berlinie dwie placówki, w których prowadzona jest terapia dla anorektyków. Jedna z pracowniczek ośrodka „Mondlicht”, Ulrike Juchmann powiedziała mi: Myślę, że bardzo dużą rolę odgrywa tu reklama.

 

Reklama z bardzo szczupłymi modelkami obecna jest wszędzie. Niezależnie które czasopismo się otworzy, którą reklamę czy film się obejrzy,  to konfrontują nas one z ideałem kobiety, z tym, jak powinna ona wyglądać. A w rzeczywistości tylko niewielki procent kobiet może sprostać temu ideałowi pod względem figury i normalnej wagi ciała. Kobiety żyją więc z dylematem, ponieważ widzą ten ideał, którego nie mogą osiągnąć, i to tworzy niezadowolenie z własnego ciała. Mówią sobie: muszę wyglądać inaczej niż wyglądam teraz. Jest to obszar napięcia, w którym nieustannie znajdują się nie tylko młode, lecz również starsze kobiety. 

 

Lansowany w mediach model kobiecości w dużym stopniu zależy od projektantów mody. W środowisku tym od lat bardzo wpływowi są zdeklarowani geje. Homoseksualistami byli lub są tacy dyktatorzy mody, jak: Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Valentino Garavani, Jean Paul Gaultier, Tom Ford czy Domenico Dolce i Stefano Gabana. Preferują oni efebiczny, chłopięcy ideał urody: małe piersi, brak bioder, płaski brzuch...

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:20
Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions