wtorek, 03 wrzesień 2019 08:17

Ordo Iuris broni rodziny

Napisał

Z mec. Jerzym Kwaśniewskim, współtwórcą i prezesem Ordo Iuris,

rozmawia  dr Mariusz Błochowiak

Ordo Iuris zajmuje się ochroną rodziny. Jakie zagrożenia dostrzega Pan w tej dziedzinie w związku ze współczesnymi tendencjami w prawie?

Można tu wyodrębnić kilka poziomów oddziaływania. Po pierwsze mamy do czynienia z presją kulturowo-cywilizacyjną zwróconą przeciwko rodzinie. Jest to ściśle powiązane z tym, co nazywamy ideologią gender czy ideologią LGBT. Są to prądy, które się krzyżują, zdobywają wielką popularność i wpływ na kulturę. Przekuto je również w akty prawa międzynarodowego. Mam tu przede wszystkim na myśli konwencję stambulską, która po ratyfikacji w 2015 r. stała się prawem obowiązującym również w Polsce. Jawnie deklaruje ona tezy ideologii gender jako założenia  doktrynalne, aksjologiczne systemu prawa. Ponieważ akt ten jako ratyfikowana umowa międzynarodowa  stoi ponad prawem ustawowym w Polsce, to w konsekwencji mamy do czynienia z zadeklarowaniem ideologii gender jako wiodącej także w całym naszym ustawodawstwie.

W preambule konwencji występują zupełnie nieprzystające do aktu prawnego sformułowania o odwiecznym konflikcie między kobietami i mężczyznami. W perspektywie ideologii gender konflikt ten prowadzi do strukturalnej przemocy, która ma być immanentnym elementem relacji kobiet i mężczyzn. W relacjach tych zawsze ma istnieć konflikt władzy, w którym musi zaistnieć przemoc. Za najbardziej pierwotne źródło przemocy jest uważana rodzina, ponieważ w niej konflikt między kobietą a mężczyzną zamyka się na wsparcie ze strony wspólnoty. Takie jest ideologiczne założenie konwencji, która twierdzi, że aby usunąć przemoc, trzeba wyeliminować stereotypowe role kobiety i mężczyzny, a ograniczyć niezależność rodziny jako mechanizmu reprodukcji wzorców przemocy. Na każdym poziomie edukacji należy w związku z tym wprowadzić program wykorzeniania tych stereotypowych ról.

dr Mariusz Błochowiak

Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions