sobota, 27 lipiec 2019 09:07

W oparach okultyzmu

Napisał

Święty Jan Apostoł uczy: Dzieci, nie dajcie się zwodzić nikomu (...). Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła. Każdy, kto narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże; taki nie może grzeszyć, bo się narodził z Boga (1 J 3, 7a. 8-9).

Okultyzm rozumiany jako swoiste zestawienie gnozy (wiedzy tajemnej) i magii (praktyki wyrażającej się w technikach i rytuałach) ukształtował się na przełomie XVI i XVII w. Słownik oksfordzki powstanie terminu „okultystyczny” w znaczeniu: to, czego nie można uchwycić umysłem, niedostępne zwykłemu rozumieniu bądź poznaniu datuje na 1545 r. W 1633 r. zakres znaczeniowy tego pojęcia rozszerzył się. Okultyzm zaczął obejmować rzekome starożytne i średniowieczne nauki, mające zawierać jakąś wiedzę lub umożliwiać posługiwanie się siłami sekretnymi i tajemniczymi natury (magia, alchemia, astrologia, teozofia).

Współczesne rozumienie terminu

Współcześnie pojęcie „okultystyczny” oznacza ukierunkowane celowo praktyki, techniki lub sposoby czerpiące z ukrytych bądź tajemnych mocy natury czy kosmosu, niedających się zmierzyć ani uchwycić narzędziami nauki. Ostatecznie praktyki te dają rezultaty empiryczne, żądane bądź sprowokowane, takie jak uzyskanie wiedzy odnoszącej się do zwykłego biegu rzeczy czy zdobycie władzy modyfikowania go. Praktyki te wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które są nabywane i przekazywane w sposób społecznie zorganizowany, rutynowy i zrytualizowany (lecz dostępny tylko niektórym ludziom). Można powiedzieć o tych praktykach, że stanowią sztukę albo naukę okultystyczną. Pokrewnym zjawiskiem w stosunku do okultyzmu jest ezoteryzm, który jednak bardziej eksponuje aspekt „wyjątkowości” danej osoby lub wspólnoty, podczas gdy okultyzm na czoło wysuwa przedmiot – wiedzę, „techniki duchowe”.

W okultyzmie można wyróżnić 4 wymiary: magię (ukryte połączenia i oddziaływania), wróżbiarstwo (ukryta przyszłość), spirytyzm (ukryta wiedza i moc) oraz medycynę okultystyczną (ukryte mechanizmy leczenia). Wszystkie wymiary charakteryzuje cała gama szczegółowych manifestacji bądź zjawisk o charakterze nadzwyczajnym czy paranormalnym. Należy je zdecydowanie odróżnić od zjawisk nadprzyrodzonych czy charyzmatycznych w sensie chrześcijańskim.

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions