wtorek, 04 grudzień 2018 22:07

Żyć w duchu ubóstwa

Napisał

Ubóstwo wybierane dobrowolnie, będące postawą naśladowania Jezusa Chrystusa, wypływa z pozytywnego nastawienia do świata jako Bożego stworzenia. Jednakże świat nie może zaspokoić oczekiwań człowieka powołanego do życia wiecznego. Postawa ubóstwa oznacza zatem zdolność do takiego panowania nad sobą, aby nie dać się uwikłać w uzależnienie od rzeczy.

Z postawą ubóstwa związany jest realizm spojrzenia na świat. Człowiek dostrzega w nim konieczność używania rzeczy i uświadamia sobie swojej niewystarczalności i kruchości. Istota ludzka nie może się przecież całkowicie wyrzec korzystania z pokarmu, ubrania i narzędzi pracy, które zabezpieczają jej codzienną egzystencję. Jednak uczeń Chrystusa dostrzega przemijalność i kruchość rzeczy ziemskich oraz ich nietrwały charakter. Uświadamiając sobie zranienie grzechem pierworodnym, człowiek odkrywa zarazem przyciąganie do rzeczy, które ujawniają swój uwodzicielski wymiar i jawią się jako coś atrakcyjnego oraz kuszącego.

Istniejąca w osobie ludzkiej nierównowaga ukrytych pragnień i aktualnego posiadania powoduje powstawanie „głodu” rzeczy, który może mieć różną intensywność. Napięcie powstające z braku zaspokojenia niektórych potrzeb ma zdolność przekształcania się w inne pragnienia w postaci poszukiwania doznań zastępczych. Nastawienie na zaspokajanie potrzeb ma to do siebie, że często jest nieuświadomione. Dlatego człowiek nie zdaje sobie sprawy, że w istocie nie chodzi o daną rzecz, ale próbę odzyskania zachwianej równowagi, spowodowanej przez napór ukrytego pragnienia, które nazwa się pożądaniem.

Ubóstwo ewangeliczne rodzi się z odkrycia miłości Boga, który troszczy się o swoje dzieci i otacza je opieką. Chrześcijanie wierzą, że Bóg nie tylko powołał świat do istnienia, ale przez swoją Opatrzność utrzymuje go i prowadzi ku szczęściu człowieka. U podstaw wyboru ubóstwa leży głębokie przekonanie o zaproszeniu Boga do korzystania z Jego darów, które są do dyspozycji człowieka. Uznanie dziecięcej zależności od Boga jest nie tylko wyrazem wiary w spełnianie się obietnic słowa Bożego, ale swoistą bronią w obliczu różnych wyzwań, a także umiejętnością zachowywania wewnętrznego pokoju.

Ostatnio zmieniany wtorek, 04 grudzień 2018 22:15
O . prof.dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap

Prof. dr hab. nauk teologicznych, teolog moralista, wykładowca i były prorektor KUL

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions