wtorek, 02 lipiec 2013 21:20

Brazylijskie candomble - religia opętańcza

Napisał
W Brazylii, obok katolicyzmu, do którego przyznaje się ponad 60% z prawie 194 mln mieszkańców, funkcjonuje oficjalnie wiele kultów, będących pokłosiem zetknięcia się wierzeń afrykańskich i indiańskich z chrześcijaństwem. Mają one charakter synkretyczny, magiczny, spirytystyczny i opętańczy. Jedną z głównych form brazylijskich religii synkretycznych jest candomblé, pielęgnowane przez potomków niewolników.

 

Afrykańskie wierzenia, pochodzące od ludów Bantu i Joruba, przetrwały w Brazylii w dwóch zasadniczych formach: candomblé i makumba. Cechą charakterystyczną religii afrobrazylijskich jest silne nasączenie spirytyzmem, według którego duchy pozostają główną mocą natury, a mogą się kontaktować z żywymi za pośrednictwem mediów, przekazując informacje o życiu i przyszłości. Doświadczenia spirytystyczne spotęgowane przeżyciami osiąganymi podczas nabożeństw candomblé tworzą podstawy umbandy.

 

Samo candomblé jest pochodzenia sudańskiego, a jego początki wiążą się z powstaniem w 1715 roku linii morskiej łączącej port w Salwadorze z wybrzeżami Beninu. Candomblé charakteryzuje się silnym kultem orixas i jest praktykowane głównie w stanie Bahia. Makumba, zwana też popularnie umbandą, jest praktykowana głównie w stanach São Paulo oraz Rio de Janeiro i nie ma w niej silnie rozwiniętego kultu orixas. Dodatkowym wyróżnikiem religii afrobrazylijskich jest widoczny element indiański. Mityczni przodkowie wyobrażani są w postaci Indian w pióropuszach, ale o czarnej skórze. Ich kult określany jest jako candomblé de caboclos...

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:20

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • historyk filozofii porównawczej Wschodu i Zachodu, prof. UAM, wykładowca w Instytucie Filozofii, autor ksiażki „Czy zen może być chrześcijański?”

  • fizyk, filozof nauki, członek Science and Religion Forum oraz The British Society for the History of Science

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem