wtorek, 02 lipiec 2013 21:20

Brazylijskie candomble - religia opętańcza

Napisał
W Brazylii, obok katolicyzmu, do którego przyznaje się ponad 60% z prawie 194 mln mieszkańców, funkcjonuje oficjalnie wiele kultów, będących pokłosiem zetknięcia się wierzeń afrykańskich i indiańskich z chrześcijaństwem. Mają one charakter synkretyczny, magiczny, spirytystyczny i opętańczy. Jedną z głównych form brazylijskich religii synkretycznych jest candomblé, pielęgnowane przez potomków niewolników.

 

Afrykańskie wierzenia, pochodzące od ludów Bantu i Joruba, przetrwały w Brazylii w dwóch zasadniczych formach: candomblé i makumba. Cechą charakterystyczną religii afrobrazylijskich jest silne nasączenie spirytyzmem, według którego duchy pozostają główną mocą natury, a mogą się kontaktować z żywymi za pośrednictwem mediów, przekazując informacje o życiu i przyszłości. Doświadczenia spirytystyczne spotęgowane przeżyciami osiąganymi podczas nabożeństw candomblé tworzą podstawy umbandy.

 

Samo candomblé jest pochodzenia sudańskiego, a jego początki wiążą się z powstaniem w 1715 roku linii morskiej łączącej port w Salwadorze z wybrzeżami Beninu. Candomblé charakteryzuje się silnym kultem orixas i jest praktykowane głównie w stanie Bahia. Makumba, zwana też popularnie umbandą, jest praktykowana głównie w stanach São Paulo oraz Rio de Janeiro i nie ma w niej silnie rozwiniętego kultu orixas. Dodatkowym wyróżnikiem religii afrobrazylijskich jest widoczny element indiański. Mityczni przodkowie wyobrażani są w postaci Indian w pióropuszach, ale o czarnej skórze. Ich kult określany jest jako candomblé de caboclos...

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Przyszły biblista z zamiłowaniem do Prawa Kanonicznego i Liturgii. Uwielbia książki, fotografowanie i góry. 

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • historyk sztuki, wykładowca na Politechnice Lubelskiej, rekolekcjonista

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions