wtorek, 02 październik 2018 20:45

Gry komputerowe. Igraszki ze złem.

Napisał

Gry komputerowe są sposobem relaksu i nauki. Mogą także być wstępem do obsługi programów komputerowych, rozszerzają umiejętność postrzegania, refleksu, pomagają rozwinąć zdolność wnioskowania oraz znajomość reguł logicznego myślenia. Często jednak zawierają elementy brutalności i okrucieństwa, przez co mogą destrukcyjnie wpływać na psychikę ludzi młodych.

Gry komputerowe należą obecnie do najliczniejszej grupy oprogramowania. Początkowo bazowały na  skromnej grafice – był to labirynt linii, wśród których poruszał się jakiś symbol. Wraz z pojawieniem się czytników płyt kompaktowych (CD-ROM) gry coraz bardziej przypominają wysokobudżetowe filmy, a koszty ich produkcji przekraczają nawet budżety przebojów filmowych. Wprowadzenie płyt kompaktowych (pojemność 650 MB) jako nośnika danych umożliwiło wprowadzenie demo, czyli animowanej scenki, poprzedzającej grę i mającej wprowadzić w jej klimat. Obecnie płyta DVD, czyli nowa generacja płyty kompaktowej, może pomieścić kilka razy więcej informacji.

Zła kultura wypiera dobrą

Komputeryzacja i swoboda przekraczania w niej możliwości psychicznych człowieka z wejściem w nieznane, stworzone na jego użytek światy tajemne, dały o sobie znać ze szczególną siłą przy wprowadzeniu do powszechnego użytku tzw. gier komputerowych o treści magicznej. Ich popularność potwierdza prawidłowość sformułowana jako prawo Greshama: zła kultura wypiera dobrą, a przemoc, pornografia i bluźnierstwo przeważa nad wartościami.

Najpopularniejszą pośród gier komputerowych stała się początkowo gra Dungeons and Dragons (Lochy i smoki), zwana w skrócie D&D. Została ona wymyślona przez agenta ubezpieczeniowego Gary’ego Gygaxa. Istnieją dwa sposoby jej prowadzenia: wcielanie się w wymyślone postacie lub przechodzenie przez serię różnych walk i tajemniczych wydarzeń (gry wojenne). Główna część gry odbywa się w wymyślonym świecie magii. Bohaterowie są dobrzy i źli. Ci drudzy mają tym dłuższe życie, im więcej jest w nich zła i przemocy. Grający zdobywają moc w zależności od liczby zabitych wrogów i potworów.

Komputerowe „wyprawy w świat magii” mogą trwać nawet rok, zanim gra się skończy. Znany jest przypadek 17-letniego Maxa z Trelleborga (szwedzkiego portu promowego). Nastolatek przestał jeść, myć się i spać. Kiedy matka chciała wyłączyć Internet, zagroził jej nożem. Szwecja należy do najbardziej zaawansowanych informatycznie krajów. Szacuje się, że grami komputerowymi „bawi się” tam ponad 2,9 mln osób (na 9,9 mln mieszkańców). Poświęcanie temu zajęciu ponad 30-40 godzin tygodniowo nie należy do wyjątku.

Istota gier RPG (Role Playing Game) polega na odgrywaniu wymyślonych ról w nierzeczywistym świecie stworzonym przez wyobraźnię graczy. Gry te w tak wysokim stopniu symulują realność, że odnotowano akty samobójstw i morderstw powodowanych faktem nieumiejętności rozdzielenia rzeczywistości świata od fikcji gry.

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński

3 komentarzy

 • Link do komentarza oko czwartek, 25 październik 2018 10:49 napisane przez oko

  Łał, ten wstęp bardzo ładnie pokazuje że autor nie ma pojęcia o czym mówi:
  nie odróżnia papierowej gry RPG od komputerowej gry RPG,
  nie odróżnia systemu rpg od gry stworzonej w oparciu o ten system,
  jest przekonany że DVD to nowinka technologiczna
  i myśli że gry komputerowe są tworzone przez "wyobraźnie graczy".
  Do tego podaje jakieś dane o ilościach graczy i czasu przez nich spędzanym na graniu, które wyglądają trochę jak statystyki ale nie podaje żadnego źródła ani żadnych konkretów.

  Na jakiej uczelni rozdają takim dyletantom tytuły profesorskie?

  Raportuj
 • Link do komentarza Mr. House środa, 24 październik 2018 17:56 napisane przez Mr. House

  Demo to nie żadna animacja, lecz okrojona wersja gry rozprowadzana za darmo w celach promowania nowego tytułu. Natomiast ww. animacja to cutscene (czyt. katsin), zwana w Polsce cutscenką (katscenką).
  Mam również wrażenie, że ten artykuł jest na siłę kierowany przeciwko grom, tzn. wybiera się tylko te tytuły, które wspierać będą naszą tezę. Mimo wstępu, pokazującego zalety gier, artykuł głównie je szkaluje, co może sugerować o niepotrafieniu skonstruowania konstruktywnej krytyki oraz braku znajomości tematu. Jest to największy błąd dziennikarstwa, za co od graczy można otrzymać lincz.

  Raportuj
 • Link do komentarza Ferdynand wtorek, 23 październik 2018 13:32 napisane przez Ferdynand

  Panie księdzu DVD jest na rynku od 1995, ciężko mówić więc o nowej generacji płyt

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Drodzy Czytelnicy,

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat kwietniowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Sakramentalia - znaki Bożej opieki. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 •  

   Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

 • kapłan diecezji Lamego w Portugalii, wykładowca teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

 • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Drodzy Czytelnicy,

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat kwietniowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Sakramentalia - znaki Bożej opieki. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”