wtorek, 02 październik 2018 20:40

Zabawa w grzech nie podoba się Bogu

Napisał

Z ks. Sławomirem Kostrzewą, duszpasterzem akademickim, badaczem wpływu mass-mediów na duchowość dzieci i młodzieży rozmawia dr Mariusz Błochowiak

Czym jest zabawa?

W przypadku dzieci zabawa jest nie tylko czynnością, która sprawia dziecku przyjemność, ale także kształtuje jego psychikę, osobowość, rozwija intelekt, przyczynia się do pogłębiania wiedzy o otaczającym świecie. Jest czymś ważnym na tym etapie życia.

Czy zatem dziecko może się bawić, czym chce?

Nie, nie jest bez znaczenia to, jak i czym się dzieci bawią. Wielu rodziców mówi do swoich pociech: Nie przeszkadzaj teraz, idź się pobaw. Chcą się na jakiś czas pozbyć dzieci. W ten sposób narażają je co najmniej na zmarnowanie tego czasu albo, w jeszcze gorszym przypadku, dziecko może zrobić sobie krzywdę. Niedobrze jest, jeśli zabawa w życiu dziecka staje się czymś przypadkowym. Rodzic powinien organizować dziecku czas zabawy i aktywnie w niej uczestniczyć.

Czym jest tradycyjny model wychowania?

W największym skrócie, tradycyjny model wychowania polega na rozwinięciu u dziecka takich cech osobowości i charakteru oraz postaw, które w przyszłości umożliwią mu podjęcie istotnych ról w środowisku – w rodzinie, szkole, lokalnej społeczności. Ważne w tego rodzaju wychowaniu jest przekazanie dziecku istotnych norm i zasad współżycia społecznego oraz egzekwowanie ich przestrzegania. Najważniejszym elementem tradycyjnego wychowywania jest doprowadzenie dziecka do przyjaźni z Bogiem. Słusznie zakłada się, że o wiele chętniej dziecko podejmie pracę nad sobą, jeśli będzie wzrastało w przekonaniu, że towarzyszy mu pomoc dobrego Boga, a wszelkie ograniczenia i przykazania są wyrazem troski Boga o człowieka. W tym rodzaju wychowania młody człowiek uczy się odpowiedzialności za życie swoje i innych. Zadaje sobie pytania: Czy to, co robię, podoba się Bogu?, Czy przybliża mnie to do Boga?, Czy służy dobru bliźniego?

dr Mariusz Błochowiak

Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem