wtorek, 02 październik 2018 20:36

Reformacja czy była darem Ducha Świętego?

Napisał

Jesienią 2017 r., z okazji 500-lecia reformacji, Poczta Watykańska wyemitowała znaczek pocztowy z wizerunkami ojców protestantyzmu – Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. Obaj zażarci wrogowie papiestwa, uważający Kościół rzymski za „babilońską nierządnicę“, a Stolicę Piotrową za „tron Antychrysta“, przedstawieni zostali niczym pobożni katolicy klęczący przed ukrzyżowanym Chrystusem.

Obraz jest reprodukcją fresku namalowanego na portalu nad drzwiami kościoła w Wittenberdze, gdzie w 1517 r. Luter przybił swoich 95 tez. W ten sposób Watykan uczcił rocznicę wydarzenia, które doprowadziło do największego rozłamu w historii chrześcijaństwa zachodniego.

„Wydarzenie Ducha Świętego“

Emisja wspomnianego znaczka to symbol nowego podejścia do reformacji i jej inicjatora – podejścia, które jest dziś szczególnie mocno eksponowane we wpływowych kręgach watykańskich. Przykładem tego może być publikacja książki kard. Waltera Kaspera pt. „Marcin Luter. Perspektywa ekumeniczna”. Niemiecki hierarcha napisał w niej, że czasy, gdy katolicy uważali Lutra za heretyka, już bezpowrotnie minęły, a wielu z nich uważa go nawet za wspólnego ojca Kościoła. W podobnym duchu wypowiadali się też inni kardynałowie, np. Kurt Koch i Karl Lehmann.

Jeszcze dalej w swych wnioskach posunął się sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Nunzio Galantino, który podczas wykładu pt. „Duchowość reformacji w praktyce kościelnej“ na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oświadczył: Reformacja była, jest i będzie w przyszłości wydarzeniem Ducha Świętego. Dodał także: Reformacja odpowiada prawdzie wyrażonej w formule: Ecclesia semper reformanda [Kościół stale reformujący się].

Głosy wysokich hierarchów katolickich prezentujących odmienne stanowisko rozlegały się niezwykle rzadko, a jeden z nielicznych należał do byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera, który uznał twierdzenia abp. Galantino za niedopuszczalne: Z punktu widzenia nauki Kościoła to nie była reforma, lecz raczej rewolucja, całkowita zmiana fundamentów wiary katolickiej. Dostojnik oświadczył, że reformacja nie mogła być dziełem Boga: Wręcz przeciwnie, było to sprzeczne z Duchem Świętym, ponieważ Duch Święty pomaga Kościołowi utrzymać ciągłość poprzez nauczanie Kościoła. (...) Duch Święty nie zaprzecza sobie samemu. Kardynał Müller przypomniał, iż Marcin Luter m.in. odrzucił pięć sakramentów, zaprzeczył ofiarnemu charakterowi Eucharystii oraz realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, zaś urząd papieża nazwał urzędem Antychrysta. To wszystko – jak stwierdził – jest nie do pogodzenia z działaniem Ducha Świętego.

Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

1 komentarz

  • Link do komentarza Gabriel poniedziałek, 12 listopad 2018 11:34 napisane przez Gabriel

    Czy Ten który wybrał sobie i zamieszkał w Niepokalanej Dziewicy jako swej Oblubienicy mógłby nią gardzić w jakimkolwiek porywie czy natchnieniu które zsyła na wybranych? Bóg sam sobie nie może przeczyć zatem jasne jest jaki duch stoi za ojcami reformacji...

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  •  Dziennikarz, publicysta.

  • Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, SGH w Warszawie. Specjalizuje się w teorii decyzji i teorii gier

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions