poniedziałek, 03 wrzesień 2018 20:25

Eksperyment „Misjonarza Płci”

John Money położył podwaliny pod ideologię gender. Największy sukces naukowy, na jaki się powoływał, okazał się sromotną porażką, na dodatek niosącą ludziom nieodwracalną krzywdę.

John Money żył 84 lata. Kiedy odszedł z tego świata 7 lipca 2006 r., był żegnany z honorami, jako wielki autorytet środowisk psychologicznych i seksuologicznych na całym świecie. Doktor Kenneth J. Zucker z Toronto powiedział o nim: Był pierwszym naukowcem, który dostarczył język do opisu psychologicznych wymiarów ludzkiej tożsamości seksualnej; taki język wcześniej nie istniał. Rzeczywiście, to zmarły jako pierwszy wprowadził do obiegu pojęcia „tożsamości seksualnej” i „roli płciowej”.

Seksuolog celebryta

W pośmiertnym wspomnieniu na łamach „New York Timesa” Benedict Carey pisał, iż Money stworzył nową systematyczną teorię tożsamości seksualnej, zgodnie z którą o tym, czy dane dziecko jest mężczyzną czy kobietą, decydują nie tylko geny i hormony, lecz także uwarunkowania środowiskowe i społeczne. Uważał bowiem, że biologicznie przypisana płeć może być sprzeczna z tożsamością seksualną. Dlatego, aby ulżyć osobom obdarzonym taką niekompatybilnością, należy umożliwić im operację dokonywania zmiany płci.

Money urodził się w roku 1921 w Nowej Zelandii. Po ukończeniu studiów psychologicznych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę w Instytucie Psychiatrycznym na Uniwersytecie w Pittsburghu, a następnie obronił doktorat na Harwardzie. W 1951 r. został profesorem pediatrii i psychologii na renomowanym Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore, gdzie pracował aż do śmierci. W międzyczasie, w 1965 r., założył tam Klinikę Tożsamości Płciowej – pierwszą tego typu instytucję na świecie. Ożenił się, ale nigdy nie miał dzieci.

Był niezwykle pracowity. Oprócz wielu książek napisał około dwóch tysięcy artykułów naukowych. Jego teksty położyły fundament pod święcącą dziś triumfy teorię gender. Szczególnie dużą rolę odegrała współredagowana przez niego praca „Transseksualizm i zmiana płci” z 1969 r., która miała wielki wpływ na akceptację chirurgii transseksualnej w środowiskach lekarskich. Był laureatem 65 nagród, odznaczeń i tytułów honorowych, przyznanych mu na całym świecie. Od 1991 r. Instytut Kinseya funduje doroczne stypendium im. Johna Moneya na badania w dziedzinie seksuologii. Nowozelandczyk zyskał tak wielką sławę, że stał się kimś w rodzaju celebryty w środowiskach psychologicznych na całym świecie. W poświęconym mu wspomnieniu pośmiertnym na łamach „El Mundo” trójka hiszpańskich seksuologów (Maria Perez, Jose Juan Borras i Xud Zubieta) pisała o swym zmarłym przyjacielu, że żył w pełni rewolucją seksualną i był uwodzicielem niedyskryminującym ras ani płci. Mieliśmy przywilej dzielenia się z nim wieloma doświadczeniami. Był głównym mówcą na Światowym Kongresie Seksuologicznym w Walencji. Ze względu na swój dorobek i wiek stał się postacią kultową w świecie seksuologii. Było to widoczne na kongresach, gdzie ustawiano się do fotograficznych sesji z nim, jakby był modną piosenkarką. Niektórzy z naszych przyjaciół seksuologów żartowali, mówiąc: „Spałem w tym samym łóżku co John Money”, komentując fakt, że spali w tym samym domu.

We wspomnieniach o zmarłym jeden fakt był zazwyczaj marginalizowany, bagatelizowany lub wręcz przemilczany. Chodziło o tzw. sprawę Reimerów.

Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

2 komentarzy

 • Link do komentarza Grzegorz Pal piątek, 23 sierpień 2019 20:12 napisane przez Grzegorz Pal

  Swietny artykul!

  Raportuj
 • Link do komentarza andreaoskar61 wtorek, 26 luty 2019 12:15 napisane przez andreaoskar61

  Książka: „Oczyszczenie pamięci. Jan Paweł II i uzdrowienie międzypokoleniowe” - to odpowiedź na Uchwałę 15/370/2015 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 6 października 2015 roku w sprawie tzw. grzechu międzypokoleniowego i uzdrowienia międzypokoleniowego, w której „KEP podjęła decyzję o zakazie celebrowania Mszy świętych i wszelkich nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie z grzechów pokoleniowych czy o uzdrowienie międzypokoleniowe, powołując się na akt Papieża Polaka, który w sposób jasny ukazuje zasadność modlitwy o uzdrowienie międzypokoleniowe. Jako dowód przywołuję świadectwo tego, co zrobił w pierwszą niedziele Wielkiego Postu 12 marca 2000 w roku Wielkiego Jubileuszu: „W tej perspektywie akty dokonane przez Papieża i akty, o które prosi, w odniesieniu do win przeszłości nabierają wartości wzorcowej i profetycznej zarówno dla religii, rządów i narodów, jak również dla Kościoła katolickiego (ja dodałbym dla każdego człowieka), któremu w ten sposób pomoże się w skuteczniejszym przeżywaniu wielkiego Jubileuszu wcielenia jako wydarzenia łaski i pojednania dla wszystkich”.
  Książkę można kupić
  http://www.andrzejbudzinski.com/

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • doktor filozofii o specjalności filozofia religii, psycholog, bioetyk personalistyczny, Tercjarka Dominikańska

 • teolog, koordynatorka Misji
  Polskiej Instytutu Ewangelizacji
  Świata. Współinicjatorka
  Projektu Armia Dzieci

 • Dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions