wtorek, 31 lipiec 2018 13:54

Obietnice coachingu

Napisał

Coaching bazuje na ludzkiej potrzebie osiągnięć i pragnieniu rozwijania się. Coachowie obiecują więc sukcesy materialne, zawodowe, satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, szczęśliwe związki.

Jeden z popularniejszych obecnie nurtów w psychologii stanowi psychologia pozytywna. Kierunek ten nie jest jednak nastawiony na pomoc w problemach, ale na rozwój osobisty i realizację pełni potencjału człowieka. Zwolennicy tego nurtu nie zajmują się więc zaburzeniami, ale stawiają na profilaktykę i dobrostan jednostki.

Od pozytywnej psychologii do pozytywnego myślenia

Psychologowie pozytywni odwołują się do Platona i Arystotelesa. Korzystają też z koncepcji S. Freuda, C.G. Junga oraz psychologów humanistycznych. Psychologia pozytywna uzurpuje sobie prawo do wskazywania ludziom właściwej drogi życia i daje prostą receptę na szczęście. Według niej przyjemność płynąca z pozytywnych doznań zmysłowych i estetycznych to jeden z ważniejszych aspektów, choć nie jedyny. Psychologowie ci dostrzegają też potrzebę zaangażowanego życia, pracy nad budowaniem relacji, a także rozwoju osobistego, wymagającego rozwijania cnót. Nie chodzi tu jednak o cnoty w rozumieniu filozofów antyku ani o walkę duchową, jaką zaleca chrześcijaństwo. Nie chodzi też o zwalczanie wad i złych przyzwyczajeń ani o dążenie do dobra i prawdy, które mają prowadzić do prawdziwego szczęścia, tak jak rozumiał je Arystoteles. Do rangi cnót psychologia pozytywna wynosi m.in. optymizm, poczucie humoru, zdolności przywódcze. Rozwój w tych obszarach ma zapewnić pełne zadowolenie i szczęście. Psychologia pozytywna bazuje na znanym od dawna tzw. pozytywnym myśleniu. Jest ono czymś więcej niż tylko optymistycznym nastawieniem do świata. To przede wszystkim przekonanie, że nasze myśli mogą kształtować rzeczywistość i mają realny wpływ na to, co nam się przydarza. Według tej koncepcji za pomocą pozytywnego nastawienia i odpowiednich afirmacji można zmieniać samego siebie, ale też otaczający świat. Oczywiście, kiedy ktoś myśli negatywnie, blokuje rozwój swojego potencjału oraz niejako przyciąga złe wydarzenia. Pozytywne myślenie prowadzi do sukcesu, negatywne – ten sukces oddala. 

Anna Wasiukiewicz

psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

  •  

     Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

  • pracownik UAM, autor podręczników, organizator laboratoriów i wykładowca

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions