wtorek, 31 lipiec 2018 13:51

Pokusa w „Narnii”

Napisała

Zagrożeniami dla duszy ludzkiej są pokusy, których doświadcza każdy człowiek. Swoje źródło mają one niezaprzeczalnie w złu, jak podkreśla to w swej twórczości Clive Staples Lewis.

Jedna z części „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa, zatytułowana „Lew, czarownica i stara szafa”, ukazuje bardzo wyraźnie niebezpieczeństwo i zagrożenie, które są następstwem zła obecnego pod różnoraką postacią.

Widać to najmocniej w uwadze jednego z bohaterów – pana Tumnusa (Faun), że w Narnii jest zima i od tak dawna! Czarownica, o sercu z lodu, nie chce dobra dla ludzi i z tego powodu sprawia, że w Narnii zawsze panuje zima, przez którą poddanie nie mogą doświadczyć piękna rozwijającej się wiosną natury czy poczuć ciepła. Także i od swoich pracowników żąda, aby czynili wszystko wedle jej rozkazów i tym samym stali się ludźmi o znieczulonym sercu.

Zagrożenia jako konsekwencja zła

Faun, będący istotą o rodowodzie antycznym, jest swego rodzaju strażnikiem, który ma dostarczyć królowej każde z napotkanych dzieci. Jednak życzliwość Łucji przemienia go ze sługi Czarownicy w dobrego przyjaciela Aslana. Z tego względu jego postać może ucieleśniać Judasza, ponieważ chce dla zła (które symbolizowane jest przez Czarownicę) zdradzić Aslana (będącego obrazem Jezusa) i porwać Łucję, przez co zaprzeczyłby dobru, zaparł się go i porzucił wszystkie wartości, w które wierzył do tej pory.

Dorota Mazur

 

dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


LAB

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  • doktor teologii, wieloletnia misjonarka w Libii, archiwistka Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions