wtorek, 31 lipiec 2018 13:51

Pokusa w „Narnii”

Napisała

Zagrożeniami dla duszy ludzkiej są pokusy, których doświadcza każdy człowiek. Swoje źródło mają one niezaprzeczalnie w złu, jak podkreśla to w swej twórczości Clive Staples Lewis.

Jedna z części „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa, zatytułowana „Lew, czarownica i stara szafa”, ukazuje bardzo wyraźnie niebezpieczeństwo i zagrożenie, które są następstwem zła obecnego pod różnoraką postacią.

Widać to najmocniej w uwadze jednego z bohaterów – pana Tumnusa (Faun), że w Narnii jest zima i od tak dawna! Czarownica, o sercu z lodu, nie chce dobra dla ludzi i z tego powodu sprawia, że w Narnii zawsze panuje zima, przez którą poddanie nie mogą doświadczyć piękna rozwijającej się wiosną natury czy poczuć ciepła. Także i od swoich pracowników żąda, aby czynili wszystko wedle jej rozkazów i tym samym stali się ludźmi o znieczulonym sercu.

Zagrożenia jako konsekwencja zła

Faun, będący istotą o rodowodzie antycznym, jest swego rodzaju strażnikiem, który ma dostarczyć królowej każde z napotkanych dzieci. Jednak życzliwość Łucji przemienia go ze sługi Czarownicy w dobrego przyjaciela Aslana. Z tego względu jego postać może ucieleśniać Judasza, ponieważ chce dla zła (które symbolizowane jest przez Czarownicę) zdradzić Aslana (będącego obrazem Jezusa) i porwać Łucję, przez co zaprzeczyłby dobru, zaparł się go i porzucił wszystkie wartości, w które wierzył do tej pory.

Dorota Mazur

 

dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem