wtorek, 31 lipiec 2018 13:48

Life coaching. Najpopularniejszy rodzaj coachingu

Napisane przez

Coaching ma korzenie w sporcie. Zadaniem coacha jest nie tylko nauka technik sportowych, ale także podniesienie u sportowców motywacji, wiary w siebie. Coś, co dość dobrze sprawdziło się w sporcie, zostało przeniesione w inne obszary życia.

Gdyby pokusić się o najprostszą definicję coacha, byłby nim ktoś, kto nie doradzi, jak realizować swoje cele, ale zmotywuje do samodzielnego znalezienia odpowiedzi na dręczące pytania.

Istota coachingu

Po raz pierwszy spotkałam się z coachingiem, kiedy pracowałam w korporacji. Nikt specjalnie nie ukrywał, że chodziło o próbę podniesienia efektywności pracowników bez użycia motywatorów finansowych. Każdy kierownik zespołu został zobowiązany do prowadzenia regularnych sesji coachingowych według wyuczonych podczas wcześniejszych szkoleń schematów. Rezultat był przewidywalny. Gdy kierownik miał dobry układ z podwładnymi, szybko wspólnie wypełniano tabelki, resztę czasu wykorzystując na integrację – wypicie kawy, ponarzekanie na szefostwo. Kiepscy kierownicy przeprowadzali procedurę co do przecinka, torturując podwładnych przesłuchaniami, a podwładni wili się, marząc o zmianie pracy. Wszystko sprowadzało się w gruncie rzeczy do ogólnego stwierdzenia, że jeśli szefostwo chce zwiększyć efektywność, to zamiast wydawać grube pieniądze na wdrożenie i utrzymanie systemu coachingu, wystarczyłoby poprawić procedury załatwiania spraw klientów i dać premie osobom, które tę niewdzięczną pracę z powodzeniem wykonają.

Potem wytłumaczono mi, że to nie był coaching. Coaching jest dobrowolny i nie należy go zarządzać, wpisując w opis stanowiska pracy. A poza tym amerykańskie doświadczenia pokazują, że premia nie motywuje ludzi do pracy, a coaching tak. Zapomniano dodać, że w USA mieszkanie na własność czy wakacje za granicą nie są dobrem luksusowym, więc te kilkaset dolarów premii naprawdę nie robi różnicy. Pomijając kontekst biznesowy, pytania dotyczące coachingu, które narosły wówczas w mojej głowie, pozostały bez odpowiedzi.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • absolwentka Karmelitańskiego Instytutu Duchowości (teologia duchowości chrześcijańskiej), autorka publikacji na temat duchowości

  • autor książek, publicysta.

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions