wtorek, 10 kwiecień 2018 21:21

Bóg wybiera tych, którzy czczą Jego słowo

Napisał

Z o. Augustynem Pelanowskim, paulinem, rekolekcjonistą i kaznodzieją,

r o z m a w i a j ą  dr Mariusz Błochowiak i dr Paweł Sokołowski

Czym w ogóle jest proroctwo?

To charyzmat udzielany z inspiracji Ducha Świętego, ogarniający wszystkie władze człowieka. Proroctwo nie jest wyuczoną umiejętnością intelektu. Stanowi dar, a nie efekt wykształcenia czy skutek naturalnego utalentowania.

Czy istnieją jakieś kryteria pozwalające stwierdzić, że ktoś otrzymał charyzmat proroctwa?

Istnieje tylko jedno kryterium – jeśli jego słowa się sprawdzają, to jest prawdziwym prorokiem, a jeśli nie, uzurpuje sobie ten dar.

Czego dotyczy proroctwo?

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, chodzi o cel. Celem prorokowania jest umacnianie w miłości do Boga, przestrzeganie przed niebezpieczeństwem lub konsekwencjami odstępstwa, przewidywaniem, a także wglądem głębszym niż psychologiczny – owym kardiognosis. Dotyczy więzi wspólnoty – Ludu Bożego i samego Boga, która jest ciągle poddawana napięciu. Ta więź, gdy jest zagrożona, staje się przedmiotem proroczego ostrzegania, gdy jest słaba, zostaje wzmacniana, gdy jest za mało rozpoznana, staje się obiektem wglądu, a gdy dotyczy wyborów przyszłych ścieżek, treścią prorokowania staje się przewidywanie w Duchu.

Czy proroctwa, dotycząc przyszłości, mogą ulec zmianie? Czy też są niezmienne?

Mogą ulec modyfikacji: na przykład Eliasz dostał proroctwo od Boga, że namaści na króla Aramu Chazaela, potem Jehu na króla Izraela, a w końcu Elizeusza. Dosłownie wypełniło się tylko to ostatnie (por. 1 Krl 19; 2 Krl 8-9). Poza tym może istnieć różnica pomiędzy tym, co prorok rozumie przez natchnienie, a tym, co Bóg przez nie rozumie. Na przykład Jeremiasz dostał proroctwo, że będzie wpływał politycznie na królestwa. Tymczasem Bogu chodziło o to, że jego prorokowanie doprowadziło polityków Judei do sprzeciwu, co z kolei zawyrokowało o klęsce Jerozolimy.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions