wtorek, 05 grudzień 2017 18:47

Barnevernet czyli norweska opieka nad rodziną

Napisał

We wrześniowych wyborach parlamentarnych w Norwegii zwyciężyła prawica, która uformowała nowy rząd. Na jego czele stanęła dotychczasowa premier, Erna Solberg.

Zjednoczona prawica: Norweska Partia Konserwatywna (Hoyre), Partia Postępu oraz dwa mniejsze ugrupowania zdobyły łącznie 88 miejsc w 169-miejscowym parlamencie. Natomiast koalicja lewicy uzyskała o 7 mandatów mniej. W Norwegii wszystko toczy się powoli, więc i rozmowy o formowaniu gabinetu nie są pospieszne. Dopiero niedawno premier zaprosiła liderów głównych partii politycznych, aby porozmawiać o konkretach. To pierwszy triumf konserwatystów w wyborach w tym kraju od ponad 30 lat.

Smutni bogacze

Norwegia już dawno przestała kojarzyć się z katolicyzmem tak pięknie uchwyconym w powieściach noblistki Sigrid Undset czy krajem egzystencjalnych dylematów z barwnych opowiadań Knuta Hamsuna. Dziś ten kraj kojarzy się przede wszystkim z ponadprzeciętnym dobrobytem oraz rozbudowaną opieką socjalną. W Norwegii praktycznie nie ma bezrobocia. Statystycznie wynosi ono poniżej 5%, dotyczy więc niewielkiej liczby osób i ociera się o naturalne bezrobocie, czyli wielkość, która będzie istnieć bez względu na politykę gospodarczą. Norweski państwowy fundusz socjalny, gromadzący fundusze na emerytury, jest największą tego typu organizacją finansową świata, obracającą kapitałem o wartości biliona dolarów. Oznacza to, że na każdego Norwega przypada równowartość 700 000 zł złożonych w państwowym funduszu. Fundusz ten, opierając się na zyskach państwa z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, bije na głowę podobne instytucje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Kuwejcie czy Katarze. Środki inwestuje w papiery wartościowe, udziały w spółkach oraz nieruchomościach. W pewnym sensie bezpieczeństwo socjalne Norwegów staje się ich przekleństwem, odbierając im motywację do troski o własny byt.

dr Tomasz Teluk

 

 Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions