wtorek, 05 grudzień 2017 18:47

Barnevernet czyli norweska opieka nad rodziną

Napisał

We wrześniowych wyborach parlamentarnych w Norwegii zwyciężyła prawica, która uformowała nowy rząd. Na jego czele stanęła dotychczasowa premier, Erna Solberg.

Zjednoczona prawica: Norweska Partia Konserwatywna (Hoyre), Partia Postępu oraz dwa mniejsze ugrupowania zdobyły łącznie 88 miejsc w 169-miejscowym parlamencie. Natomiast koalicja lewicy uzyskała o 7 mandatów mniej. W Norwegii wszystko toczy się powoli, więc i rozmowy o formowaniu gabinetu nie są pospieszne. Dopiero niedawno premier zaprosiła liderów głównych partii politycznych, aby porozmawiać o konkretach. To pierwszy triumf konserwatystów w wyborach w tym kraju od ponad 30 lat.

Smutni bogacze

Norwegia już dawno przestała kojarzyć się z katolicyzmem tak pięknie uchwyconym w powieściach noblistki Sigrid Undset czy krajem egzystencjalnych dylematów z barwnych opowiadań Knuta Hamsuna. Dziś ten kraj kojarzy się przede wszystkim z ponadprzeciętnym dobrobytem oraz rozbudowaną opieką socjalną. W Norwegii praktycznie nie ma bezrobocia. Statystycznie wynosi ono poniżej 5%, dotyczy więc niewielkiej liczby osób i ociera się o naturalne bezrobocie, czyli wielkość, która będzie istnieć bez względu na politykę gospodarczą. Norweski państwowy fundusz socjalny, gromadzący fundusze na emerytury, jest największą tego typu organizacją finansową świata, obracającą kapitałem o wartości biliona dolarów. Oznacza to, że na każdego Norwega przypada równowartość 700 000 zł złożonych w państwowym funduszu. Fundusz ten, opierając się na zyskach państwa z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, bije na głowę podobne instytucje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Kuwejcie czy Katarze. Środki inwestuje w papiery wartościowe, udziały w spółkach oraz nieruchomościach. W pewnym sensie bezpieczeństwo socjalne Norwegów staje się ich przekleństwem, odbierając im motywację do troski o własny byt.

dr Tomasz Teluk

 

 Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • profesor fizyki na uniwersytecie w Delaware, USA

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  •  misjonarka, znawca kultury i religii Indii

Już 36 pozycji


Powered by JS Network Solutions