wtorek, 24 październik 2017 19:42

Wschodnie doświadczenia bycia poza ciałem

Napisane przez Dr hab. Włodzimierz Wilowski

OBE jest doświadczeniem o szerokim zakresie i dotyczy nie tylko procesu umierania, śmierci klinicznej, ale także doświadczeń związanych z innymi etapami ludzkiego życia. Inspiracją dla OBE stały się doświadczenia, które od czasów wedyjskich obecne były w tradycjach Indii.

Zainteresowanie OBE (ang. out of body experience – doświadczenie poza ciałem) związane jest z badaniami prowadzonymi nad doświadczeniami pobliża śmierci (DPŚ; ang. near death experience, NDE). Zapoczątkowane one zostały w 1975 r. przez Roberta Moddy’ego i kontynuowane są m.in. przez Elisabeth Kübler-Ross, Bruce’a Greysona, Roberta Kastenbauma czy Kennetha Ringa.

Zachodnie analizy

Zjawiska OBE najczęściej kojarzone są z wrażeniem postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Wskazuje ono na doświadczenie alternatywne do czasu i przestrzeni rzeczywistej, przeniesione ze świata fizycznego, które zawiera możliwość wpływania na ten świat. Może też wskazywać na wyjście poza świat realny, obejmując doświadczenie poza czasem. Często zwraca się też uwagę na techniki pozwalające na realizację OBE, np.: wizualizacja, wzmożone oddziaływanie na sferę somatyczną, hipnoza, autosugestia, afirmacja, świadomy sen, zażycie substancji psychoaktywnych. W ramach OBE pomija się najczęściej jego uzasadnienie na poziomie filozoficznym. Poszukuje się wyjaśnień opartych na aparaturze nauk szczegółowych. Stąd odnosi się do praw fizyki. Wskazuje się choćby na przyczyny zmiennej agregacji cząstek atomowych czy zawieszenie lub zrównoważenie procesu grawitacji. Problem jednak w tym, że świat ducha, oczywisty dla wielu naukowców, zdaje się ciągle leżeć poza możliwościami nauki. Jeśli jednak nauka nie potrafi go zdefiniować, niekoniecznie musi to znaczyć, że nie istnieje.

Niektórzy badacze OBE (np. Monero i Bruce) uznają prawdziwość doświadczenia, w którym powrót do ciała fizycznego po wyjściu z niego jest pewny i niezagrożony, gdyż oparty na stabilnym połączeniu ciała z duszą. Uznaje się także, że ciało fizyczne jest paradoksalnie źródłem wrażeń dostarczanych świadomości. OBE, oprócz NDE, obejmuje m.in. przeniesienie świadomości w chwili śmierci, bilokację, przejęcie innego ciała (wejście w inne ciało, także ożywiające zwłoki), lot magiczny, podróże poza ciałem w świecie materialnym i „antymaterialnym”.

Źródła zdolności wychodzenia z ciała

Zarówno na Zachodzie, jak i w tradycjach Wschodu uważa się, że doświadczenie OBE uzyskuje się dzięki bezpośredniej ingerencji Boga. Na Wschodzie dodatkowo wymienia się także istoty ponadludzkie (bodhisattwowie, buddowie). Takiemu doświadczeniu towarzyszy na ogół konkretne przesłanie skierowane do wielu ludzi. Szczególnym przypadkiem takiej ingerencji jest bhaktijoga (w sanskrycie oznacza drogę miłości i oddania się bóstwu), łącząca gromadzenie zasługi w działaniu niematerialnym przez tego, który ją praktykuje (bhaktę), oraz ingerencje Kryszny.

W tradycji wschodniej wskazuje się także na inne uzdolnienia do osiągania OBE. Na przykład „Jogasutry” autorstwa filozofa Patańdźalego wymieniają pięć przyczyn takich zdolności: urodzenie, konsekwencja stosowania ziół, powtarzania mantr, efekt ascezy oraz skupienia (samadhi). Dodatkowym warunkiem jest wolność od pragnień oraz brak przywiązania i związania ze światem.

Ostatnio zmieniany środa, 27 grudzień 2017 14:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Asyryjczyk pochodzący z Syrii, profesor UAM i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z kilku osiadłych w Polsce użytkowników języka syriackiego, tłumacz języka arabskiego

  • doktor teologii, od 2015 r. egzorcysta diecezji San Severo i archidiecezji Foggia

  •  

    teolog, tomista i znawca duchowości dominikańskiej, filozof, tłumacz, pisarz i publicysta

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions