sobota, 29 lipiec 2017 06:01

Uwikłani w gry ezoteryczne

Napisał

Bert Hellinger jest byłym niemieckim kapłanem katolickim, który jako misjonarz w Afryce nawracał na chrześcijaństwo tubylców. Po 16 latach pracy wśród Zulusów sam jednak został przez nich nawrócony, przejął ich wierzenia i odszedł z Kościoła. Dużą rolę w tej konwersji odegrali tamtejsi szamani kontaktujący się z duchami.

Polacy tzw. terapii Berta Hellingera po raz pierwszy mogli szerzej dowiedzieć się w roku 2011 z filmu Jacka Bromskiego „Uwikłanie”, m.in. z Krzysztofem Globiszem, Olgierdem Łukaszewiczem czy Andrzejem Sewerynem w rolach głównych. Obraz był ekranizacją powieści Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem i zyskał sławę m.in. dzięki Adamowi Michnikowi, który zrobił mu najlepszą reklamę. Otóż redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” wyszedł rozjuszony z premierowej projekcji, nie kryjąc swej irytacji, że to „bardzo dobry PiS-owski film”. Nie zagłębiając się w prawdziwość tego zarzutu, warto zwrócić uwagę na pewien motyw, który stał się jednym z centralnych wątków dzieła. Chodzi mianowicie o „ustawienia rodzinne”.

Ostatnio zmieniany sobota, 29 lipiec 2017 12:02
Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Najnowsze od Grzegorz Górny

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 36 pozycji


Powered by JS Network Solutions