sobota, 01 lipiec 2017 16:41

Masoneria jako religia

Napisał

Wolnomularstwo, niezależnie od obediencji, konsekwentnie wyrzeka się miana religii. Twierdzenie, że masoneria nie jest religią, nie jest jednak prawdziwe.

Wolnomularstwo przedstawia siebie jako „stowarzyszenie filozoficzne” i sprzeciwia się określaniu go jako religii. Wielki Wschód Francji, najważniejsza obediencja wolnomularska w tym kraju, licząca ponad 50 000 członków, deklaruje, że masoneria jest miejscem refleksji i że dostarcza narzędzi do osobistych poszukiwań duchowych, filozoficznych. (…) Nie jest w żadnym wypadku religią zastępczą (strona internetowa www.godf.org).

Artykuł 1. Konstytucji Wielkiego Wschodu Francji potwierdza to w następujący sposób: Wolnomularstwo, instytucja zasadniczo filantropijna, filozoficzna i rozwojowa, ma na celu poszukiwanie prawdy, studium moralności i praktykę solidarności.

Podobnie Le Droit Humain, podstawowy wolnomularski zakon mieszany we Francji i na świecie, deklaruje w statucie, że jest stowarzyszeniem filozoficznym (artykuł 1.), którego celem jest szerzenie wszelkich intelektualnych, filozoficznych, moralnych, duchowych i społecznych poszukiwań jego członków (artykuł 2.).

Wreszcie Wielka Loża Narodowa Francji, która, w zależności od praktykowanego rytu, nazywa samą siebie deistyczną albo teistyczną, również określa się jako niebędąca religią. Deklaracja Jeana-Pierra Servela, obecnego Wielkiego Mistrza, potwierdza to: Wśród przepisów naszej Reguły obowiązuje (niedogmatyczna) wiara w Boga, Wielkiego Architekta Wszechświata, oraz zakaz członkom obediencji poruszania tematów o charakterze religijnym w lożach.

Religia czy antyreligia?

Przede wszystkim wolnomularstwo jest systemem myśli i wierzeń, jeśli nie metafizycznych, to z pewnością religijnych. Masoneria rozwija specyficzną koncepcję prawdy: buduje ją z prawd po ludzku zdefiniowanych, a zatem wielokształtną, relatywną, przypadkową, subiektywną. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wolnomularstwo całkowicie odrzuca ideę Prawdy objawionej, absolutnej, pochodzącej od Boga. Wolnomularska koncepcja prawdy przeciwstawia się Prawdzie objawionej. Co do tego nie ma wątpliwości.

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 styczeń 2018 20:34
Serge Abad-Gallardo

architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

Najnowsze od Serge Abad-Gallardo

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions