sobota, 01 lipiec 2017 15:57

Masoneria w Kościele

Napisał

Anonimowy masoński rozmówca polskiego dziennikarza, zapytany o możliwość współpracy z Kościołem, stwierdził: Jeśli Kościół katolicki będzie stał na stanowisku, że toleruje tych, którzy nie są antagonistycznie do niego nastawieni, to nie widzę problemów. Czy współpraca masonerii i Kościoła jest możliwa?

Pierwsze oddziały masonerii, zwane lożami, opierały się na strukturze katolickiego cechu rzemieślników budowlanych. Stąd pozostawiono emblematy murarskie (cyrkiel, ekierkę, kielnię) jako symbole budowania „nowego świata”. Późniejsza transformacja ideowa tych grup, dokonywana pod wpływem filozofii oświecenia, deistów i wolnomyślicieli, oddalała coraz bardziej masonerię od nauki Kościoła.

Instrukcja Wysokiej Wenty

Oddalenie się masonerii od Kościoła katolickiego nie oznaczało, że przestał on być przedmiotem jej zainteresowania. Jako potężna instytucja społeczna, mająca ogromny wpływ na świadomość ludzi, ciesząca się niezwykłym autorytetem, Kościół szybko znalazł miejsce w dalekosiężnych planach masonerii.

Przykładem mogą być choćby instrukcje tzw. Wysokiej Wenty, która zrzeszała włoskich masonów przygotowujących rewolucję. Dokumenty pochodzą z 1819 r. Zostały one opublikowane na polecenie papieża Grzegorza XVI, a później Piusa IX przez Jacquesa Cretineau-Joly w dziele „L’Eglise romaine en face de la Revolution” (t. 1-2, Paryż 1859). Instrukcje proponują ściągnięcie w szeregi masonerii duchownych, którzy będą rodzajem agentury masońskiej wewnątrz Kościoła.

W instrukcji zalecano:

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions