czwartek, 01 czerwiec 2017 20:40

Tarot. język, którym rozmawia się z diabłem

Napisane przez Anna Kuraś

Istnieje wiele różnych metod wróżbiarstwa: chiromancja (wróżenie z dłoni), tasseomancja (wróżenie z fusów), astrologia (wróżenie na podstawie pozycji ciał niebieskich), bibliomancja (wróżenie przy użyciu świętych ksiąg, np. „Yijing” – „Księgi przemian”, uznawanej za świętą księgę taoizmu i konfucjanizmu). Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnioną metodą wróżbiarską jest kartomancja, czyli wróżenie z kart.

Tarot przestał służyć grze

Karty od wieków służyły zarówno do gier karcianych, jak i jako narzędzie wróżbitów oraz jasnowidzów. Z ich pozornie przypadkowego ułożenia odgadywano przyszłość, teraźniejszość, a także przeszłość.

Wśród wróżbitów popularne są obrazkowe karty tarota, których historia, według dostępnych źródeł, sięga czasów starożytnego Egiptu. Do Europy moda na kartomancję dotarła około XVIII w. dzięki cieszącej się wielką sławą francuskiej wróżce Marie Anne Adelaide Lenormand. Z jej usług korzystały nawet koronowane głowy państw europejskich. Najlepszym przykładem jest Napoleon Bonaparte, któremu z kart tarota wyczytała najpierw zwycięstwo, a później upadek.

W XVIII w. tarotem zaczęli interesować się członkowie bractw masońskich. Od nich pochodzi teza, że 22 karty, składające się na wielkie arkana, odpowiadają literom alfabetu hebrajskiego i mają ścisły związek z żydowską kabałą. Według bractw masońskich poznanie tajników tarota pozwalało na zdobycie tajemnej wiedzy, która dostępna jest tylko wybranym ludziom. Prowadzi to do obudzenia boga w człowieku i osiągnięcia przez niego zbawienia oraz doskonałości.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • autor wielu publikacji o tematyce uzależnień, audycji radiowej i telewizyjnej pt „Dwunasty krok” oraz strony www.dwunasty.pl

  •  

    krajowy duszpasterz powołań, specjalista profilaktyki i terapii uzależnień, publicysta

  • autorka książki: Pułapka gender. Karły kontra orły

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions