środa, 05 kwiecień 2017 00:33

„Dobry sługa, zły pan”. Finanse w małżeństwie

Napisane przez Elżbieta Wrotek

Z badania Biura Informacji Kredytowej wynika, że jedna piąta Polaków nie zna kondycji finansowej partnera, 13% osób twierdzi, że nie stworzyła wspólnego systemu podziału wydatków, a ponad jedna trzecia ukrywa wydatki przed swoim partnerem.

Istnieją 2 zasadnicze powody ukrywania swoich decyzji finansowych: obawa przed negatywnymi emocjami oraz kwestie moralne. Pieniądze wpływają na ludzkie emocje i postawy życiowe. Gdy mamy je w dużej ilości, wzrasta pewność siebie, poczucie wartości, prestiż społeczny, bezpieczeństwo. Gdy ich brakuje, może pojawić się lęk, stres, niepewność, niska samoocena, spadek satysfakcji z życia. Pieniądze „mają moc” np. burzenia relacji.

Chciwość pieniędzy

Holenderskie statystyki dotyczące rozwodzących się małżeństw wskazują, że w 75% przypadków powodem rozwodu były pieniądze, a dokładniej mówiąc, różnice w sposobie zarządzania nimi.

Amerykański ekonomista John Kenneth Galbraith powiedział: Pieniądz jest rzeczą niezwykłą. Obok miłości to najsilniejsze źródło szczęścia człowieka. Wraz ze śmiercią wzbudza natomiast największy lęk.

Sposób, w jaki zarządzamy finansami, mówi, jakimi jesteśmy ludźmi, w jaki sposób myślimy o pieniądzach, co chcemy dzięki nim osiągnąć. Małżonkowie różniący się stosunkiem do pieniędzy i mający różne cele finansowe mogą ze sobą rywalizować, a nawet walczyć lub żyć obok siebie jak dwoje singli. Mogą też uczyć się zarządzać pieniędzmi godziwie i wówczas pieniądze będą im służyły budowaniu jedności małżeńskiej.

Św. Paweł w Pierwszym Liście do Tymoteusza napisał: Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami (6, 10).

Jednym z ważniejszych powodów występowania zła w świecie jest chciwość pieniędzy. Do ich wydawania skłaniają nie tylko naturalne potrzeby, ale coraz częściej jesteśmy do tego zachęcani przez reklamy. To one rozbudzają zachcianki, uzmysławiają, że do pełni szczęścia brakuje reklamowanego produktu. Niejednokrotnie w miejsce wdzięczności Bogu za otrzymane dobra pojawia się zazdrość wobec ludzi mających więcej od nas i chciwość rzeczy, których nie posiadamy.

Pragnąc nasycić się dobrami materialnymi (a czasami nimi się dowartościować), ludzie są skłonni wydawać pieniądze na rzeczy im niepotrzebne. Takie wydatki często obciążają sumienie. Zdarza się, że popełnione błędy są usprawiedliwiane kłamstwami, ponieważ konsekwencje nieprzemyślanych i impulsywnie podjętych decyzji finansowych dotyczą obojga małżonków, nawet jeśli tylko jedno z nich je podejmuje. Negatywne konsekwencje zazwyczaj podlegają ocenie moralnej, mogą wywołać wyrzuty sumienia, pretensje, a nawet poważny kryzys w relacjach.

Ostatnio zmieniany sobota, 08 kwiecień 2017 03:27

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

  • teolog fundamentalny, teolog religii, prodziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Opolskim

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 36 pozycji


Powered by JS Network Solutions